Chceme obrannú Úniu, zhodli sa Merkelová a Hollande v “bratislavskom duchu”

Hollande, Merkelová, bratislavský summit

Hollande a Merkelová v Bratislave, FOTO-AUTOR

Hoci Jean-Claude Juncker sa nezúčastnil tlačovej konferencie nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta, chvíľu to vyzeralo, ako keby bol v miestnosti.

Na spoločnej tlačovke sa totiž Angela Merkelová a Francois Hollande neraz odvolali na šéfa Európskej komisie. Presnejšie na jeho stredajší prejav o stave Európskej únie.

Merkelová a Hollande považujú za priority „bratislavskej agendy“ EÚ27 bezpečnosť, ekonomiku a mládež.

Tusk hovoril až po Merkelovej

Nemecká kancelárka a francúzsky prezident mali pôvodne naplánované dve oddelené tlačové konferencie po bratislavskom summite. Nakoniec usporiadali jednu spoločnú tlačovku.

Podľa summitových veteránov už nemecko-francúzke duo nezvykne robiť po zasadnutí európskych šéfov štátov a vlád spoločné vyhlásenia. Minimálne od čias dua Angela Merkelová – Nicolas Sarkozy, ktoré sa skončilo pred štyrmi rokmi.

Po britskom referende „bolo veľmi dôležité ukázať, že Francúzsko a Nemecko sa angažujú spolu a sú pripravené čeliť výzvam spoločne,“ vysvetlil prezident.

Lídri európskych inštitúcií dokonca čakali so svojou tlačovkou na ukončenie tej nemecko-francúzskej, aby sa novinári mohli premiestniť. Robert Fico, Donald Tusk a Jean-Claude Juncker začali hovoriť, až keď Merkelová a Hollande dohovorili.

(Staro)nové iniciatívy

Napriek tomu sa Merkelová a Hollande neraz vrátili k nedávnemu Junckerovmu prejavu, či už priamo alebo nepriamo – cez návrhy budúcej spolupráce.

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker „navrhol správne priority,“ zhodnotila Merkelová. Lídri EÚ27 sa podľa kancelárky dohodli na „bratislavskej agende“. Tá bude dláždiť cestu k oslavám 60. výročia Rímskych zmlúv, ktoré založili Európske hospodárske spoločenstvo.

Zároveň Merkelová povedala, že do veľkej miery sa lídri zhodli na tom, na čom sa nemecko-francúzske duo „dohodlo pred summitom“. Tohtotýždňové spoločné vyhlásenie nemeckého a francúzskeho ministra obrany navrhuje nové oblasti obrannej spolupráce.

Dôraz na kontrolu vonkajších hraníc

Prvou prioritou „bratislavskej agendy“ je podľa Merkelovej a Hollandea bezpečnosť, kontrola migračných tokov a obranná spolupráca.

„Povedali sme si, že chceme riešiť prvotné príčiny“ utečeneckej krízy, uviedla Merkelová. Čo sa týka krajín tranzitu, EÚ27 podľa nej bude pokračovať v rozbehnutej spolupráci s Tureckom a ďalšími tretími krajinami. Nad rámec dohody s Ankarou, „chceme uzavrieť ďalšie dohody, aby ľudia nemuseli utekať.“

Na úkor kvót o prerozdeľovaní azylantov v Grécku a Taliansku kládli obaja lídri dôraz na kontrolu vonkajších hraníc.

Flexibilnú solidaritu si vysvetlia s V4

Vyšehradská skupina počas summitu vydala vyhlásenie, v ktorom sa opäť zasadila za „flexibilnú solidaritu“ v utečeneckej kríze ako alternatívu k povinným kvótam.

„Tento prístup je pozitívny, pretože hľadá riešenie,“ zhodnotila Merkelová. „Treba zistiť, čo presne znamená (flexibilná solidarita). Na túto diskusiu už netrpezlivo čakám,“ dodala však kancelárka.

V oblasti bezpečnosti Hollande zdôraznil ešte boj proti terorizmu. Z obrannej spolupráce podľa neho nie je vylúčená Veľká Británia.

Je to práve nový britský komisár Julian King, ktorý má v agende „obrannú úniu“.

Ocenili Junckerov plán

Druhou prioritou „bratislavskej agendy“ je ekonomika. Kancelárka a prezident sa tu výrazne odvolávali na Junckerov prejav o stave Európskej únie.

Hollande vyzdvihol energetickú úniu, jednotný digitálny trh a investície do infraštruktúry. S Merkelovou ocenili plánované zdvojnásobenie Európskeho plánu pre strategické investície, ktoré ohlásil práve šéf Komisie.

„Juncker to povedal veľmi jasne. V digitálnej oblasti je priestor na zlepšenie,“ povedala novinárom kancelárka. „A Francúzsko a Nemecko majú živú startupovú komunitu,“ dodala.

Prísľub prosperity pre mládež

Čo sa týka poslednej, tretej priority, je to podľa oboch lídrov mládež. Merkelová hovorila o boji s nezamestnanosťou mladých a „prísľube prosperity“.

Pre Hollande symbolizuje mládež „budúcnosť a kreativitu“.

„Mladým ľuďom treba dať prostriedky, aby sa integrovali (do spoločnosti),“ zdôraznil Hollande.

Čo si odniesť z Bratislavy

Obaja lídri novinárov uistili, že na summite nehovorili len o témach, ktoré ich spájajú. „Potvrdzujem, že s (maďarským premiérom) nemáme na niektoré otázky rovnaký názor,“ povedal Hollande.

Merkelová povedala, že rokovali „v bratislavskom duchu, a to je duch spolupráce.“

„Z Bratislavy si treba zapamätať, že Európa ide dopredu, keď má jasné priority, ktoré zodpovedajú očakávaniam ľudí,“ doplnil Hollande.