Cestujúcich bez víz čakajú zmeny. Komisia sa inšpirovala americkým systémom

Letiskové kontroly na letisku v nemeckom Düsseldorfe, zdroj TASR

Európska komisia predložila dnes návrh na vytvorenie Cestovného a informačného autorizačného systému EÚ (ETIAS), ktorého cieľom je zhromažďovať informácie o všetkých cestujúcich, ktorí do krajín Európskej únie cestujú bez víz.

Prípravu tohto návrhu už v septembri avizoval predseda Komisie Jean-Claude  Juncker. Vo svojej Správe o Únii upozornil, že členské krajiny musia vedieť, kto prekračuje ich hranice, a dodal, že nový automatizovaný autorizačný systém určí, kto bude môcť cestovať do Európy.

Efektívnejšie riadenie hraníc

“Týmto spôsobom budeme vedieť, kto cestuje do Európy, skôr než sa sem dostane,” skonštatoval Juncker.

Podľa návrhu bude ETIAS zhromažďovať informácie o miliónoch cestujúcich, ktorí cestujú bez víz do krajín Európy, čo má vopred zabrániť nelegálnej migrácii a bezpečnostným kontrolám.

Sfunkčnenie systému prispeje k efektívnejšiemu riadeniu vonkajších hraníc EÚ a zlepší vnútornú bezpečnosť, čo znamená návrat k normálnemu režimu bez kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu.

Inšpiráciu našla Komisia v USA

Európsky týždenník Politico na svojom internetovom serveri dnes upozornil, že európska verzia amerického systému ESTA bude od neeurópskych občanov pri bezvízovom vstupe do Schengenu požadovať poplatok vo výške piatich eur. A to po vyplnení príslušného elektronického formulára – cez počítač alebo mobilnú aplikáciu – a s platnosťou na obdobie piatich rokov.

Konečné rozhodnutia o udelení alebo zamietnutí vstupu budú aj naďalej prijímať hraničné služby jednotlivých štátov, ale ETIAS bude spravovaný agentúrou Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže v spolupráci s členskými štátmi a Europolom.

Systém ETIAS je súčasťou európskej agendy o bezpečnosti, ktorú exekutíva EÚ prijala 28. apríla 2015 a ktorá stanovuje hlavné opatrenia na zabezpečenie účinnej reakcie EÚ na terorizmus a bezpečnostné hrozby v priestore EÚ v období rokov 2015-2020.