V Bratislave o obrannej únii. Nemecko upokojuje Britov

Nemecko obranná únia

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová (AP Photo/Axel Heimken, via TASR)

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová očakáva, že Británia nebude po rozhodnutí o vystúpení z Európskej únie blokovať francúzsko-nemeckú iniciatívu prehĺbenia vojenskej spolupráce 27 zostávajúcich členov EÚ. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Berlín a Paríž navrhli oživenie plánov EÚ na spoločnú obranu, ktoré dlho blokovala Británia. Cieľom iniciatívy je okrem iného dať únii pocit opodstatnenia po rozhodnutí o brexite, ako aj riešiť otázku odchodu krajiny s najväčšími obrannými výdavkami v EÚ.

Briti majú výhrady

Britský minister obrany Michael Fallon pre noviny The Times tento mesiac povedal, že Londýn bude odmietať akékoľvek pokusy o duplikovanie infraštruktúry, ktorá už existuje v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Von der Leyenová však v rozhovore pre Reuters povedala, že očakáva od Británie “splnenie prísľubu, že nebude brániť dôležitým reformám Európskej únie”. Podľa vlastných slov pred zverejnením iniciatívy telefonovala Fallonovi, aby mu povedala, že plán nie je zameraný proti Británii.

“Povedala som mu, že táto iniciatíva je určená pre silnú Európu a že táto Európa chce mať tiež v budúcnosti dobré vzťahy s Britániou, najmä v oblasti obrany,” zdôraznila von der Leyenová.

Diskusia v Bratislave

Príslušné návrhy budú predmetom rozhovorov na neformálnom zasadnutí ministrov obrany členských štátov EÚ, ktoré sa bude konať dnes a v utorok v Bratislave.

Podľa nemeckej ministerky sa na iniciatíve môžu podieľať všetci členovia únie, účasť však nie je povinná. Šance na schválenie návrhov vidí von der Leyenová optimisticky s tým, že záujem už prejavili niektorí jej rezortní kolegovia i šéfovia vlád.

“Po brexite musí EÚ ukázať, že je schopná konať a že blok ponúka konkrétne výhody,” uviedla von der Leyenová. Väčšina ľudí v EÚ si podľa nej želá rýchlejšie a dôraznejšie konanie v prípade bezpečnostných problémov v okolí únie, ministerka konkrétne spomenula reakciu EÚ na epidémiu eboly a potrebu riešiť dôvody, ktoré vedú Afričanov k úteku z domovov.

Európska armáda nie je cieľ

Von der Leyenová podčiarkla, že cieľom iniciatívy nie je vytvoriť európsku armádu, ale pustiť sa do projektov, ktoré už pokrývajú zmluvy o EÚ, no nikdy neboli úplne realizované.

Ministerka tiež odmietla názory, že Nemecko by prevzalo vojenské vedenie EÚ: “Zámerom je stať sa silnejším a efektívnejším spoluprácou. Nikto z nás nemôže vyriešiť veľké krízy sám,” dodala.

Prehĺbené vzťahy v EÚ v oblasti obrany by podľa nej mohli byť skutočnosťou začiatkom budúceho roka, ak sa lídri členských krajín dohodnú pokračovať v takomto projekte na svojom stretnutí v decembri.

Taliansky návrh

Za obrannú úniu sa budú v Bratislave intenzívne prihovárať aj Taliani. Taliansky návrh predpokladá užšiu previazanosť medzi armádami “obmedzeného počtu” štátov EÚ, ktoré by mali dať svoje sily “k dispozícii Bruselu”.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová nedávno predložila vlastný koncept “spoločnej obrannej štruktúry”, v ktorom ráta so zriadením ústredného veliteľstva v Bruseli či nasadením bojových skupín EÚ v rámci misií dvadsaťosmičky.

Taliansko navrhuje okrem iného vytvorenie európskeho systému prípravy vojakov a ďalšie posilnenie spolupráce v oblasti vojenského výcviku. Vo svojom pláne predpokladá taktiež výraznejšie podporovanie európskeho zbrojárskeho priemyslu a daňové zvýhodňovanie vojenských projektov.

V4 hovorí áno, Pobaltie je opatrné

Silnými podporovateľmi vzniku obrannej únie sú popri Francúzsku a Nemecku aj štáty Vyšehradskej skupiny – Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Zdržanlivejšie sa k tejto myšlienke stavajú napríklad pobaltské štáty, ktoré sa obávajú zdvojenia štruktúr, existujúcich už teraz v rámci NATO, pripomenula APA.

Na nadchádzajúcom neformálnom zasadnutí ministrov obrany EÚ v Bratislave, ktoré povedie Mogheriniová, sa zúčastní aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Obranná únia by mala byť opätovne témou rokovaní aj na decembrovom summite EÚ v Bruseli.