Bin Ládina zabili americké špeciálne jednotky

Zdroj: TASR/AP, Charles Dharapak

Hlavu teroristickej siete Al-Káida zabili koncom apríla špeciálne jednotky USA v blízkosti pakistanského hlavného mesta.

Neskoro v nedeľu večer to verejnosti oznámil americký prezident Barack Obama. Bin Ládin bol všeobecne považovaný za architekta útokov z 11. septembra 2011 na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku a na budovu ministerstva obrany pri Washingtone. Odvtedy sa ho americká armáda snažila nájsť.

Špeciálne sily USA podľa Obamových slov Bin Ládina vystopovali a zabili. „Spravodlivosť zvíťazila“, povedal Barack Obama v prejave.

Po zverejnení správy sa pred Bielym domom začali schádzať ľudia s americkými zástavami, aby oslávili smrť Bin Ládina, ktorý v krajine zosobňoval terorizmus.

Bývalí prezidenti George Bush a Bill Clinton telefonicky pogratulovali Obamovi a armáde k úspešnej akcii. Spojené štáty teraz počítajú s prípadnou odvetnou akciou. Veľvyslanectvá USA sú v pohotovosti.

EÚ: Teroristických útokov ubudlo

„Aj desať rokov po útokoch z 11. septembra 2001 je terorizmus vážnou hrozbou pre EÚ a jej občanov“, varoval koncom apríla riaditeľ Europolu Rob Wainwright pri návšteve Európskeho parlamentu. Podľa správy Europolu o terorizme pre rok 2011 sa za posledné obdobie dá badať pozitívny trend. V roku 2010 zaznamenali orgány o 50 % menej teroristických činov v Európe ako v roku 2009. Viaceré pokusy o útok boli prekazené a podozriví zadržaní. Celkovo bolo v roku 2010 v EÚ zaznamenaných 249 teroristických útokov, pri ktorých zahynulo 7 osôb a viacero ľudí bolo zranených.

Pozície

"Dnes ráno sme sa zobudili  do bezpečnejšieho sveta. Hoci boj proti teroristom sa neskončil, je to dôležitý krok v boji proti Al-Káide, ktorý má priniesť miliónom ľudí viac bezepčnosti", reagoval predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek.

"Usáma bin Ládin bol kriminálnik zodpovedný za odporné teroristické útoky, ktoré stáli život tisícky nevinných ľudí", uvádza v spoločnom vyhlásení predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya a predsedu Európskej komisie José Manula Barrosa. "Jeho smrť urobí tento svet bezpečnejším a ukáže, že takéto činy nezostanú nepotrestané."

"Je to významný úspech v našich snahách zbaviť svet terorizmu. Európska únia pokračuje bok po boku so Spojenými štátmi, svojimi partnermi vo svete a našimi priateľmi v moslimskom sete v boji proti globálnemu extrémizmu a budovaní sveta v mieri, bezpečnosti a prosperity pre všetkých."

"Myslím, že sa dá vyhlásiť že Bin Ládin ako vodca teroristickej skupiny Al Káida bol zodpovedný za najhoršie teroristické útoky. Informácie, ktorou disponujeme prináša zadosťučinenie a pocit spravodlivosti tisíckam ľudí, ktorí sa stali obeťami ale predstavuje aj nádej, že sa tieto hrôzy v budúcnosti opakovať nebudú, že s Usáma bin Ládinom odíde aj nenávistná kampaň", povedal na tlačovej konferencii slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. 

"Koniec éry bin Ládina je dobrou správou pre všetkých na svete, ktorí bojujú proti medzinárodnému terorizmu. Je to symbolický deň, ktorý posmeľuje všetky spojenecké sily bojujúce už dlhé roky proti sieti al-Káida," vyhlásil dnes šéf frakcie Európskej ľudovej strany  v Európskom parlamente Joseph Daul.

Podľa lídra stredopravej formácie EP však odstránenie lídra najdôležitejšej teroristickej siete na svete ešte neznamená jej koniec, ale predstavuje nevyhnutný krok vedúci k rozpusteniu siete, ktorá sa zapríčinila o toľko hrôzostrašných a zbabelých zločinov.

"Dúfam, že koniec bin Ládinovej éry je začiatkom dobrých správ pre celú medzinárodné spoločenstvo," predstavil stanovisko európskych ľudovcov ich líder.