Americký minister zahraničných vecí je na európskom turné

Rex Tillerson. FOTO: TASR/AP

Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Rex Tillerson začal v dnes, 4. decembra päťdňové európske turné, ktoré bude zahŕňať Brusel, Viedeň a Paríž.

Jeho európska „misia“ má okrem iného vyvrátiť špekulácie o tom, že sa ho americký prezident Donald Trump chystá odvolať.

Pre Tillersona ako šéfa americkej diplomacie je to v poradí už siedma návšteva Európy. Jej cieľom je zopakovať záväzok Spojených štátov pre transatlantické spojenectvo a obranu.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/osobne-udaje-europanov-nemusia-byt-v-spojenych-statoch-dalej-ochranovane/

Navštívi NATO aj inštitúcie Európskej únie

Tillerson začína svoje turné v pondelok, 4. decembra v Bruseli. Stretne sa s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie, Jensom Stoltenbergom a počas nasledujúcich dvoch dní sa zúčastní na zasadnutí ministrov zahraničných vecí NATO v bruselskom sídle aliancie.

V utorok, 5. decembra, ešte pred príchodom na ministerskú schôdzku NATO, sa stretne so šéfkou diplomacie Európskej únie Federicou Mogheriniovou a so svojimi rezortnými partnermi z 28 členských štátov Únie. Témou ich rokovaní bude spolupráca pri riešení „hlavných globálnych otázok“.

Slovensko bude na oboch stretnutiach zastupovať štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/usa-opustaju-unesco-kvoli-izraelu/

Vo Viedni aj s Lavrovom

Vo štvrtok (7. decembra) sa Tillerson vo Viedni zúčastní na ministerskom zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), zíde sa so svojím rakúskym kolegom Sebastianom Kurzom a vo Viedni je naplánované aj jeho stretnutie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, v rámci ktorého chcú obaja diplomati prebrať vývoj kríz v Severnej Kórei, v Sýrii a na Ukrajine.

Poslednou Tillersonovou zastávkou bude Paríž, kde hlavnou témou diskusií s jeho partnermi bude „úzka spolupráca v oblastiach spoločného záujmu na celom svete“ – na pretras sa dostane vývoj udalostí v Sýrii, Iráne, Libanone, Líbyi, Severnej Kórei a v regióne Sahel na južnom okraji Sahary.