Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Ruský aktivista: Keď Putin ovládne Ukrajinu, na rade je Pobaltie – euractiv.sk

Ruský aktivista: Keď Putin ovládne Ukrajinu, na rade je Pobaltie

Rusko, Vladimir Putin, Ukrajina

Iľja Jašin, (autor: Georgi Gotev/EurActiv.com)

Iľja Jašin je ruský aktivista a podpredseda strany liberálnej strany PARNAS, ktorú do svojej smrti v roku 2015 viedol Boris Nemcov. Jašin po Nemcovovej smrti prevzal práce na správe o ruskom zasahovaní na Ukrajine. V Bruseli sa s ním zhováral senior editor EurActivu Georgi Gotev.

Ste v Bruseli pri príležitosti uvedenia publikácie Kremeľská hybridná agresia (The Kremlin’s Hybrid Aggression), ktorú vydáva nadácia Slobodné Rusko. Spýtam sa na existenciu tzv. špinavých dokumentov, ktoré má vraj Vladimir Putin na diskreditáciu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Je to podľa vás pravda?

Ruské tajné služby zbierajú kompromitujúce materiály vrátane sexuálnych nahrávok proti oponentom Kremľu a aj proti jeho podporovateľom. Nie je to žiadnym tajomstvom, ale kľúčovou metódou, ktorá sa používa dlhé roky.

Ruská opozícia vie, ako to funguje. Sám som zažil podobnú provokáciu. Minuloročná volebná kampaň začala v celoštátnej televízii odvysielaním nahrávky zo spálne bývalého predsedu vlády Michaila Kasjanova, ktorý vedie opozičnú stranu PARNAS.

Vôbec preto nie som prekvapený, že niečo podobné existuje na Trumpa. Bol v Rusku, zapojil sa tu do viacerých biznis aktivít a teda nevylučujem, že na neho majú ruské tajné služby kompromitujúci materiál.

Nemusia to byť iba sexuálne nahrávky. Môže to byť aj niečo, čo povedal a mohol by oľutovať.

Trump už počas kampane povedal veci, ktoré by normálne mal oľutovať. Nemyslím si, že by mu kompromitujúce materiály výrazne priťažili.

Američania vedeli, koho si volia. Viedol provokatívnu kampaň a bol zvolený bez ohľadu na tento provokatívny postoj a reči. Aj keby tu takáto nahrávka bola, aj keby tu bol dôkaz o tom, že sa v súvislosti s aktivitami v Rusku namočil do nejakej korupcie, nemyslím si, že to veľmi ovplyvní názor verejnosti v Spojených štátoch. Niečo také podľa mňa existuje, no Trumpa to neohrozuje.

Je teda imúnny?

Do istej miery áno. Po tom, čo robil Bill Clinton v Bielom dome, koho by zaujímalo, čo pred voľbami robil Donald Trump v moskovskom hoteli?

Mnohí hovoria, že rok 2017 je rokom nástrah. Ktorá z nich je podľa vás najnebezpečnejšia?

Myslím, že najväčším nebezpečenstvom je to, že kým sa budú Američania a Európania sústrediť na vnútorné problémy, nebudú sa venovať Ukrajine, čo Putinovi umožní znovu získať kontrolu nad touto krajinou. To je podľa mňa kľúčové nebezpečenstvo pre európsku bezpečnosť. Moji kolegovia a ja už vieme, ako sa to stane.

Môžete to rozviesť?

Bude v tom hrať kľúčovú úlohu ukrajinská oligarchia, ktorá sa stala Putinovým spojencom. Najmä Oleksandr Onyščenko, niekdajší plynový barón z okolia Viktora Janukovyča. Stal na hlavným komentátorom ukrajinských záležitostí v ruských médiách. Umožňuje mu to robiť dojem, že má niečo kompromitujúce na Petra Porošenka.

Stratégiou je vyvolať nepokoje, tretí Majdan na Ukrajine. Tento scenár sa už odohráva. Putin musí tento rok zmeniť status quo na Ukrajine a zabezpečiť návrat lojálnych politikov.

Aké metódy na to používa?

Metódy nie sú nové. Použili sa už proti EÚ aj proti USA. Vytvárajú sa falošné správy, rozširuje agresívna propaganda, používa sa nenávistný jazyk, vymýšľajú sa politické provokácie, korumpujú sa miestni politici.

Najzásadnejší je ale Onyščenkov projekt. Som presvedčený, že to už prebieha. Vysvetlím však, prečo je to podľa mňa najväčšie nebezpečenstvo. Ak Putina nik nezastaví na Ukrajine, bude pokračovať ďalej. Ďalším krokom budú pobaltské štáty.

Estónsko, Litva a Lotyšsko sú však členmi NATO…

Presne tak. Na baltské štáty sa Putin zameral, lebo má dva ciele. Cieľom číslo jeden je oslabenie Európskej únie, čo sa mu značne darí. Jeho druhý cieľom je zdiskreditovať NATO ako organizácie, ktorá dokáže ochrániť svojich členov. Ak by NATO nepristúpilo k ochrane Pobaltia, bol by to koniec organizácie.

Organizácie, ktorú Donald Trump nazýva zastaranou.

Áno, toto sú strategické ciele Kremľa. Ak sa im nechá voľná ruka Ukrajine, zacielia na Pobaltie s využitím prokremeľskej časti ruskej populácie. Použijú hybridné metódy a ukážu, že NATO tam nič nezmôže a že ani nevie na tento typ boja reagovať. Je to veľmi vážna hrozba, ktorá sa podľa mňa podceňuje v Európe aj v USA. Ak Putin uspeje so svojim plánom, bude to veľká rana pre medzinárodnú bezpečnosť.

Aké sú Putinove schopnosti ovplyvniť voľby vo Francúzsku, Holandsku a v Nemecku?

Účelom mojej analytickej práce bolo tiež ukázať, ako Kremeľ využíva hybridné metódy na ovplyvňovanie verejnej mienky v rôznych krajinách. Ukrajina je iba príkladom, no rovnaké metódy fungujú aj inde.

Vieme, že Russia Today (RT) vyrába falošné správy, aby ovplyvnila verejnú mienku v prospech Kremľu. Vieme o provokáciách a podplácaní miestnych lídrov a tvorcov verejnej mienky. Po veľkom entuziazme pre brexit a Trumpovo zvolenie sa zameria na zasahovanie do tohtoročných volieb v Európe. V prvom rade to bude vo Francúzsku a v Nemecku, no potom tiež v Holandsku a v Českej republike.

Konečným cieľom je zničiť EÚ, všakže?

Áno, konečným cieľom je koniec existencie EÚ. Európu by tak tvorili heterogénne a rozdelené krajiny, zaneprázdnené vnútornými problémami, ktoré by nedokázali zaujať opozíciu proti zvyšovaniu ruského vplyvu na medzinárodnej scéne.

Vstúpili by niektoré tiež do kremeľskej sféry vplyvu?

Nepochybne. Putin by chcel minimálne znovunastoliť agresívnu kontrolu v postsovietskom priestore. Sú to obrovské geopolitické ciele a stále na ne má dostatok zdrojov. Ruské hospodárstvo je možno obrom na hlinených nohách, no na rozdiel od západných lídrov Putina nezaujímajú ekonomika alebo sociálne problémy. Zaujíma ho iba geopolitika. Preto sa snaží o obnovenie zóny vplyvu v bývalom sovietskom priestore vrátane krajín EÚ.

Čo môže robiť EÚ?

Európa potrebuje v prvom rade konsolidáciu a jednotu. Európa by mala byť solidárna vo všetkých kľúčových oblastiach. Najskôr sa dohodnúť na Ukrajine, jasne ukázať Kremľu, že Ukrajina nemôže byť predmetom obchodovania. Je to otázka princípu.

Po druhé, Európa by si mala vyvinúť nástroje na obranu proti hybridným hrozbám. Základom tohto mechanizmu by mohli byť osobné sankcie. Nie sektorové sankcie, ktoré idú proti celej európskej ekonomike, ale osobné sankcie. Zodpovedali by sa jednotlivci, ktorý vedú hybridnú vojnu. Toto by sa netýkalo iba civilných zamestnancov, ale tiež bezpečnostných zložiek, oligarchov a tých, ktorí aktívne pôsobia na strane propagandy.

Je nenormálne, aby sme jedného dňa videli tvorcu ruskej verejnej mienky v televízii tvrdiť, že USA treba zbombardovať na „nukleárny prach“ a na ďalší týždeň tá istá osoba zoberie rodinu na dovolenku do Miami a otvorí si účet v banke. (V roku 2014 sa takto vyjadril šéf štátnej tlačovej agentúry Rusko dnes Dmitrij Kiselev.)

Čo však EÚ zmôže, ak sa zajtra Putin a Trump dohodnú a usporiadajú novú Jaltu?

Úprimne takému scenáru veľmi neverím. Dôverujem americkým inštitúciám. Verím, že také rozhodnutie nemôže sám prijať. Ak by aj Trump chcel byť proruský, nemohol by. Môže byť iba proamerický a teda nemôže byť proruský. Sú to rôzne hodnoty.

Myslíte si, že ruská propaganda a utajené činnosti vrátane kybernetických útokov podstatne ovplyvnili americké voľby?

Nemyslím si, že si Kremeľ dával za cieľ dostať Trumpa do Bieleho domu. Pripravovali sa na víťazstvo Hillary Clintonovej. Pripravovali hackerské útoky a propagandu najmä z dvoch dôvodov. Prvým bolo ukázať vplyv – to, že môžu mať dopad na americké voľby. Druhým cieľom bola inštitucionálna diskreditácia Spojených štátov, volieb a demokracie ako takej.

Nie je žiadnym tajomstvom, že v prípade víťazstva Clintonovej by napadli výsledky volieb. Stalo sa však, že vyhral Trump. Nemyslím si, že sa o to výrazne zaslúžil Kremeľ. Rozhodli chyby v tábore Clintonovej a Trumpova populistická rétorika.

Znepokojivý je ale samotný fakt, že Kremeľ mal vplyv na voľby. Je nepochybné, že nadšenie zo zvolenia Trumpa bude silnou motiváciou použiť rovnaké metódy v iných krajinách.

Nebojíte sa v Rusku o svoj život?

Samozrejme, riskujem tým. Často dostávam zvláštne odkazy aj od protagonistov v mojej správe. Ak sa vrátim k Onyščenkovi, dokázali sme jeho podriadenosť Kremľu. Získali sme videonahrávku jedného z jeho televíznych rozhovorov, v ktorej sú štyri minúty diskusie pred interview. V zásade tam dostával inštrukcie od kremeľského inštruktora Viktora Zubického.

Spomínam to vo svojej správe. Deň po tom, ako sme správu predstavili v Rusku, dostal som od Zubického odkaz: „Čítal som vašu správu. Musíme si pohovoriť. Kedy vás nájdem?“ Zdá sa akoby v tom ani nebola hrozba, no odkaz je jasný. Dostávam tiež veľa správ od ľudí s čečenskými menami.

Boli ste si s Borisom Nemcovom blízki?

Boli sme priatelia.

Čo viete o Nemcovovej vražde? Dozvieme sa niekedy, kto si ju objednal?

Som si istý, že sa to skôr či neskôr dozvieme. Právnici rodiny Borisa Nemcova robia v tomto smere skvelú prácu. Súdne procesy s vykonávateľmi vraždy, dôstojníkmi bataliónu Sever Ramzana Kadyrova, už bežia. Je pochopiteľné, že pre nájdenie objednávateľa chýba politická vôľa, no je viac-menej jasné, kam indície smerujú.

Úloha Kadyrova je jasná. Bol ten, kto vydal rozkaz, alebo bol niekto nad ním? Viete, čo tým myslím. Samotný fakt, že vyšetrovanie beží ma napĺňa nádejou, že jedného dňa zodpovední za Nemcovovu vraždu skončia vo väzení. Pochybujem, že sa to stane počas Putinovej vlády. Skôr alebo neskôr už nebude pri moci a vinníci budú za mrežami.