Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Maksym Rozumnyi: Chceme sa za každú cenu vymaniť spod ruského tlaku – euractiv.sk

Maksym Rozumnyi: Chceme sa za každú cenu vymaniť spod ruského tlaku

Rusko, Ukrajina, konflikt,

(zdroj: Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku/SFPA)

Maksym Rozumnyi je vedúcim Centra štúdií o Ruskej federácii na Národnom inštitúte ukrajinských strategických štúdií v Kyjeve. Rozhovor vznikol počas konferencie EU Eastern Policy in the light of the Slovak Presidency in the EU Council.

Ako by sme opísali súčasnú náladu v Kyjeve? Obávajú sa ľudia, že sa konflikt z Donbasu rozšíri?

V súčasnosti nie je veľká šanca, že sa konflikt vystupňuje a rozšíri na nové ukrajinské teritóriá. Rusko stratilo možnosť zasahovať do vnútorných záležitostí krízou zmietaných ukrajinských orgánov.

Strategický cieľ de-suverenizácie Ukrajiny zostáva nezmenený. Dnes sa však dosahuje inými metódami – politickými, ekonomickými a informačnými.

V rovnakom čase ale chápeme, že sústredenie takmer sto tisíc vojakov, vrátane jednotiek Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), na našich východných hraniciach predstavuje kedykoľvek možnosť horúceho konfliktu.

Čo by v tejto situácii pre Ukrajinu znamenalo zavedenie bezvízového režimu s EÚ?

Bezvízový režim je pre Ukrajincov cenný najmä ako potvrdenie našej európskej integrácie. Chápeme, že je asociačná dohoda istou náhradou za členstvo v únii. Pre Ukrajinu znamená jej implementácia splnenie mnohých podmienok, no z európskej strany nezahŕňa výraznejší záväzok podporovať Ukrajinu. Súhlasíme s touto formou integrácie, pretože našim cieľom je vymaniť sa spod ruského tlaku za akúkoľvek cenu.

Strategický cieľ de-suverenizácie Ukrajiny zostáva nezmenený.

Zrušenie víz rozšíri náš kontakt s Európu, čím získame možnosť žiť v spoločnom informačnom, ekonomickom a kultúrnom prostredí. Ukrajinci veria, že sa v tomto priestore budú môcť lepšie realizovať.

Myslíte si, že by usporiadanie volieb na východe pomohlo vašej krajine získať opätovnú kontrolu nad hranicou s Ruskom?

Usporiadanie volieb na okupovaných teritóriách je kľúčovou otázkou mierového procesu. Na to sú dva spôsoby, medzi ktorými neexistuje kompromis. Buď sa okupované teritóriá vrátia Ukrajine a nastolí sa tam suverenita, právny systém a štátna moc, alebo sa DĽR a LĽR zlegalizujú.

Rusko a ich bábky požadujú jedine druhú možnosť. Znamenalo by to konanie volieb bez odzbrojenia a bez kontroly hraníc. Na tejto možnosti sa nezhodneme, ani keby to malo za následok stratu porozumenia a podpory zo strany Európy.

Zmenila sa situácia vo východných regiónoch, odkedy sa Rusko čoraz viac angažuje v Sýrii?

Ruské vedenie sa snaží odvrátiť pozornosť medzinárodného spoločenstva a svojich občanov od vlastných zlyhaní a porážok. Udalosti na Donbase podkopávajú ukrajinskú vládu, no neuspeli s tým. Putin potrebuje úspechy a víťazstvá, tak ich teraz hľadá skôr v Sýrii. To však neznamená, že nechá Ukrajinu na pokoji.

Úspešný ukrajinský štát je nebezpečenstvom pre záujmy ruského režimu.

Úspešný a demokratický ukrajinský štát je smrteľným nebezpečenstvom pre všetky záujmy ruského režimu. Týka sa to záujmov v domácej aj zahraničnej politike, hodnôt a ideológie, hospodárstva aj demografie. Neočakávam preto, že Sýria nahradí Ukrajinu.

U nás na Slovensku sa dosť hovorí o informačnej vojne a o tom, ako nás ovplyvňuje. Čo vravíte na to, ako sa kremeľskej propagande darí narušiť verejnú debatu v strednej Európe?

Hybridná vojna je aj o významnej informačnej zložke. Jednoducho povedané, klame a vytvára paralelnú realitu. Novú realitu následne agresor vydáva za starú a dobre známu. Úmyselne zamieňa dobro so zlom, vytvára nových hrdinov a obete, simuluje pátos a tragédiu. Napriek tomuto dokáže presadiť informácie, ktoré potrebuje vrátane rôznych odkazov a konceptov. Keď napokon obecenstvo stratí pojem o realite, agresor ho osloví s praktickými a konkrétnymi záujmami. Znamená to, že po oklamaní nasleduje podplácanie.

Mimochodom, je to technika, ktorá fungovala vo všetkých historických obdobiach.

Ukrajinská korupcia je silným argumentom pre tých, ktorí sa stavajú proti ďalšej podpore Ukrajiny. Aký je skutočný rozsah korupcie na Ukrajine?

Bohužiaľ, je tu veľmi vysoká úroveň korupcie, systém parazitujúci na štáte a spoločnosti. Z pohľadu moderných liberálnych spoločností, ktoré sa nastúpili na cestu modernizácie v posledných dvoch storočiach, to tak skutočne je.

Faktom zostáva, že Ukrajina stále žije v štandardoch a chápaní patrimoniálnej spoločnosti, ktorú opísal Max Weber, a prirodzeného štátu v poňatí Douglassa Northa. Našu korupciu prelomia nové vzťahy, ktoré našej krajine prinesie európska integrácia, zahraničné investície a rozvíjanie kontaktov s liberálnymi krajinami.

Na Ukrajine je systém parazitujúci na štáte a spoločnosti.

Ukrajinská korupcia je pre Európu omnoho menej nebezpečná ako ruská, ktorá by ju priviedla k archaickému stavu boja všetkých proti všetkým a k totálnej nedôvere.

Aký dopad mal konflikt na domácu politickú scénu? Je jednotnejšia? Dokáže sa vláda vyvarovať robeniu nákladných chýb?

Konflikt z agendy odstránil mnohé otázky, ktoré dlhodobo komplikovali náš posun vpred. V prvom rade sú to otázky identity a zahraničnopolitickej orientácie. Občania si uvedomili zodpovednosť za krajinu a štát. V tomto smere vzrástli aj ich očakávania od vlády a politikov.

Mnoho ľudí tieto požiadavky zatiaľ nespĺňa. Prechádzame preto očistným obdobím, konfliktami a nestabilitou. Situáciu ďalej zhoršujú sociálno-ekonomické problémy. Je nepravdepodobné, že sa otočíme nesprávnym smerom, možné sú ale prieťahy a nedorozumenia.

 

ČÍTAJTE AJ .PDF ŠPECIÁL VÝCHODNÁ POLITIKA >>>