Turecko: Dvoch Čechov odsúdili na šesť rokov

Markéta (v šatách) a Mirek (v tmavom) pôsobili na turecko-sýrsko-irackom pohraničí ako humanitárni pracovníci. FOTO: FB (MV+MF)

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas boli zadržaní v novembri minulého roka pri pokuse o prechod turecko-irackej hranice. Hoci boli ich doklady aj prechod v poriadku, turecká polícia oboch zadržala s tým, že sú podozriví z príslušnosti k teroristickej organizácií.

Merkéta a Mirek pôsobili na turecko-sýrsko-irackom pohraničí už dlhšiu dobu, počas ktorej častokrát spolupracovali aj s miestnou kurdskou menšinou. Na sociálnych sieťach sa ale pochválili fotografiami v uniformách Ľudového obranného hnutie (YPG), ktoré pôsobí v Sýrii a ktoré Ankara považuje za predlženú ruku teroristickej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá pôsobí v Turecku.

Po dvakrát odročenom procese ich včera turecký sú odsúdil na šesť rokov a tri mesiace odňatia slobody. Právnici oboch Čechov sa podľa ČTK plánujú odvolať.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/istanbulska-desiatka-mimovladny-sektor-v-turecku-preziva-dalsi-sok/

Tvrdenie proti tvrdeniu

Turecké média prinášali fotografie Markéty a Mirka podobného charakteru. Na tejto s vlajkami kurdskej YPG. FOTO: Twitter

Najzásadnejším problémom mali byť fotografie, ktoré podľa tureckej strany dokazujú, že Česi boli súčasťou kurdských bojových jednotiek, pôsobiacich v Sýrii, YPG.

Hoci ide o súčasť síl, ktoré v koalícii v boji proti ISIS podporovalo aj samotné NATO, či Spojené štáty a mnoho krajín EÚ, Ankara si na medzinárodnej scéne stojí za svojim: hnutie YPG spolupracuje na pohraničí s kurdskými teroristami z Turecka.

Mnohé turecké médiá tvrdia, že obaja českí humanitárni pracovníci sa k príslušnosti ku kurdskej milícií priznali. Denník Sabah dokonca tvrdí, že boli obaja jednotkami špeciálne cvičení s tým, že Markéta mala realizovať logistiku a Mirek mal byť ostreľovačom.

Rodina, priatelia aj právnici oboch odsúdených však tieto obvinenia odmietajú. Markéta aj Miroslav pracovali na niekoľkých humanitárnych projektoch, o ktorých má svedčiť aj vyhlásenie rektora Vysokej školy sv. Alžbety v Bratislave, profesora Vladimíra Krčméryho. Škola aj profesor Krčméry potvrdili, že obaja Česi pôsobili v oblasti a organizácia Victims of War Aid, ktorú založila pôvodne Markéta, požiadala vysokú školu o zdravotnícky materiál.

„Pretože nevieme, aké boli skutočné dôvody ich zatknutia, nemyslíme si, že zatknutí pracovníci organizácie boli zadržaní oprávnene. Vieme len o ich úmysle a ochote pomáhať dotknutým obyvateľom,” píše sa v liste rektora českému ministrovi zahraničných vecí.

Česká diplomacia nepoľaví

Lubomír Zaorálek, český minister zahraničných vecí už avizoval, že sa chce v najbližších dňoch kvôli prípadu spojiť so svojím tureckým náprotivkom, píše ČTK. Včerajší rozsudok tureckého súdu však označil za sklamanie.

Česká diplomacia je do prípadu zapojená od jeho počiatku, pričom sa snaží, aby boli obaja zadržiavaní vydaní do Českej republiky.

„Pevne verím, že súd vyššej inštancie vyhodnotí záležitosť inak,“ píše sa v Zaorálkovom vyhlásení k prípadu.