Trump vo Varšave: Najlepšie aliancie vytvárame so suverénnymi štátmi

Prezidenti Donald Trump a Andrzej Duda. FOTO: TASR

Americký prezident je na svojej druhej návšteve Európy. Pred zajtrajším stretnutím s lídrami G20 sa zastavil v Poľsku.

Ráno sa v kráľovskom sídle stretol s lídrami krajín na summite Iniciatívy troch morí. Neskôr na Krasinskom námestí adresoval príhovor Poliakom, ale aj ďalším Európanom a tradične sa dotkol tém spolupráce v NATO a výdavkov na obranu.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/ministri-obrany-nato-zvysujeme-vydavky-posilnujeme-spolupracu/

Obrana ako nosná téma

„Američania vedia, že aliancie so slobodnými, suverénnymi a nezávislými národmi sú najlepšou obranou našich slobôd a našich záujmov,“ uviedol prezident Trump počas svojho verejného prejavu v centre hlavného mesta Poľska.

Nosnou témou ostala spolupráca v obrane. „Európa musí robiť viac, všetci to vieme,“ dodal Trump s tým, že podľa neho kontinent musí investovať do svojej bezpečnosti a obrany.

Americký prezident opäť pripomenul, že členovia NATO musia rovnakým dielom prispievať na obranu. Poľsko je pritom jednou z piatich krajín NATO, ktoré splnili záväzok výdavkov vo výške dvoch percent HDP. Okrem Spojených štátov ho dosiahli v tomto roku aj Briti, Estónci a Gréci.

Trump Poliakom poďakoval za ich príspevok a rovnako zagratuloval k rozhodnutiu, zakúpiť ešte tento týždeň od Spojených štátov systém leteckej a raketovej obrany, ktorý je podľa prezident „najlepší kdekoľvek na svete“.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/podpora-nato-medzi-europanmi-stupa/

Na Krasinskom námestí vo Varšave privítali amerického prezidenta a prvú dámu okrem poľského prezidenta Dudu so ženou aj davy podporovateľov.

Iniciatíva troch morí

Hlavy krajín Iniciatívy troch morí. FOTO: Twitter

Americký prezident sa mal počas návštevy Poľska možnosť stretnúť aj s ďalšími lídrami strednej a východnej Európy. Dnes sa vo Varšave uskutočnil aj summit týchto krajín.

Iniciatíva troch morí zahŕňa 12 krajín, vrátane V4 a baltských štátov, teda približne tretinu Únie. Cieľom projektu je zjednotiť východnú a strednú Európu najmä prostredníctvom energetickej infraštruktúry.

Slovenskú republiku vo Varšave na summite reprezentoval prezident Andrej Kiska.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/podpora-nato-medzi-europanmi-stupa/

Rozdeľovanie EÚ?

„Návšteva prezidenta Donalda Trumpa v Poľsku sa podľa môjho názoru skutočne odohráva v kritickom momente v histórii. Hrozba, ktorú Rusko predstavuje, nemôže byť precenená,” povedal pre CNN poľský veľvyslanec v USA Piotr Wilczek.

Organizácia Greenpeace reagovala na Trumpovu návštevu v Poľsku pripomenutím americkej snahy o odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody. FOTO: Twitter/Greenpeace

Niektorí analytici totiž špekulovali, čo je za výberom destinácie Trumpovej administratívy.

Podľa Tomáša Valáška, riaditeľa Carnegie Europe a bývalého veľvyslanca Slovenskej republiky pri NATO, nie je návšteva amerického prezidenta v Poľsku snahou rozdeliť novú a starú Európu.

„Bolo by nezvyčajné, keby prezident USA nechodil do strednej Európy. Keď to urobia prezidenti USA, rozhodujú sa predovšetkým pre väčšie štáty v regióne,“ píše Valášek na sociálnej sieti.