Summit o kvalite produktov v Bratislave: V4 už nechce byť zavádzaná

Summitu Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých. FOTO: TASR

Problém dvojakej kvality potravín nie je podľa slovenského premiéra Roberta Fica zanedbateľný a zďaleka sa netýka len Slovenska.

„Otvorene konštatujem, že tento stav je minimálne pre občanov Slovenska neprijateľný,“ zdôraznil Fico na úvod summitu Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých, ktorý sa koná dnes v Bratislave.

Pripomenul, že tento problém nevznikol v poslednej dobe a spotrebitelia sa s dvojakou kvalitou potravín stretávajú už od 90. rokov.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/fico-samit-v-bratislave-ma-vytvorit-tlak-v-otazke-dvojakej-kvality/

Nejde len o potraviny

Podľa premiéra sa problém netýka len potravín, ale aj ostatného spotrebného tovaru, čo potvrdil aj predseda českej vlády Bohuslav Sobotka.

„Ide o to, že táto prax robí z niektorých Európanov občanov druhej kategórie,” upozornil Sobotka.

„Kľúč podľa názoru Česka leží v revízii smernice o nekalých obchodných praktikách,” priblížil. Jej súčasná podoba podľa názoru krajiny neumožňuje dostatočný postih nekalých praktík a je nutné, aby sa pristúpilo k jej novelizácii.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/vela-kriku-pre-rybie-prsty/

Orbán: Ide o pocit pravdy a spravodlivosti

Podľa slov predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána je kvalita potravín a výrobkov otázkou dôvery, ktorá sa ťažko získava, ale ľahko stráca.

„Dôvera, najmä v krajinách východnej Európy, je spojená so základným pocitom pravdy a spravodlivosti. Pri dvojakej kvalite produktov však ľudia majú pocit, že nielen strácajú svoje peniaze, ale majú pocit prehry aj na poli spravodlivosti,” argumentoval.

Testy potravín v Maďarsku podľa neho ukázali, že 70 percent testovaných výrobkov malo odlišné zloženie v porovnaní s rovnakými výrobkami kúpenými v krajinách západnej Európy.

Dvojaká kvalita produktov je aj podľa predsedníčky poľskej vlády Beaty Szydlovej vážny problém. „Je preto ťažko pochopiť, že na spoločnom európskom trhu existuje takýto fenomén. Takáto prax si vyžaduje, aby bola potlačená, lebo je škodlivá,” uviedla.

Spotrebitelia sú na trhu podľa nej zavádzaní, pričom majú právo na prístup k rovnakej kvalite potravín a produktov.

Jourová: Spotrebitelia v strednej a východnej Európe, buďte nároční!

„Problém, ktorý tu zaznel, sa netýka obsahu mäsa alebo cukru v konkrétnych produktoch, ale týka sa niečoho ďaleko väčšieho – dôvery občanov v spoločný európsky trh,” zdôraznila Věra Jourová, eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu práv spotrebiteľov a rovnosť žien a mužov.

Eurokomisárka pripomenula, že do 30. novembra majú vnútroštátne orgány členských krajín možnosť požiadať o grant na testovanie potravín. Komisia na ne vyčlenila milión eur a Jourová sľubuje, že ak prostriedkov nebude dosť, Komisia budúci rok pridá.

Zároveň je podľa nej pri tomto probléme potrebné „vtiahnuť do hry“ spotrebiteľa.

„Mám stále dojem, že spotrebitelia v strednej a východnej Európe sú menej nároční a že tak trošku otvárajú priestor k tomu, že sa s nimi aj zo strany výrobcov a obchodníkov zaobchádza iným spôsobom, než s tými náročnejšími spotrebiteľmi,” opísala.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/slovenski-farmari-mozu-o-nekalych-praktikach-informovat-europsku-komisiu/

Podľa nej je preto potrebné, aby bol zo strany spotrebiteľov väčší tlak a vyššia náročnosť. „Boli by sme radi, keby spotrebitelia sami hlásili prípady, na ktoré natrafili pri svojich nákupoch,“ doplnila eurokomisárka. Komisia pre nich pripravila aj online dotazník.