array(0) { } NULL Premiéri V4 predstavia pred summitom EÚ projekt pre Líbyu – euractiv.sk

Premiéri V4 predstavia pred summitom EÚ projekt pre Líbyu

V Stredozemnom mori. FOTO: TASR/AP

Pomoc Líbyi v súvislosti s migračnou krízou bude hlavnou témou štvrtkového stretnutia premiérov krajín Vyšehradskej štvorky s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a talianskym premiérom Paolom Gentilonim pred summitom EÚ v Bruseli.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok to uviedol v utorok v rozhovore pre TASR po skončení zasadnutia Rady Európskej únie pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Jeho slová na pôde Výboru NR SR pre európske záležitosti dnes (13. decembra) potvrdil aj premiér Robert Fico. Krajiny V4 podľa neho zrejme najviditeľnejším regionálnym združením v Líbyi, keďže štvorica štátov poskytne 35 až 36 miliónov eur na integrovanú ochranu tamojšej hranice.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/kriza-v-libyi-unia-posiela-dalsie-peniaze-milion-pojde-aj-z-ceska/

Príspevok 35 miliónov eur

Korčok povedal, že sa pracuje na stretnutí predsedov vlád krajín V4 s talianskym premiérom a šéfom eurokomisie, ku ktorému zrejme dôjde vo štvrtok dopoludnia, niekoľko hodín pred otvorením dvojdňového summitu EÚ.

„Je to iniciatíva V4 a podstatou tohto stretnutia je predstaviť a odsúhlasiť spoločný projekt, v ktorom sa krajiny V4 dohodnú na zásadnom finančnom príspevku na spoločný projekt, ktorý budeme robiť s Talianskom v Líbyi,“ spresnil Korčok. Dodal, že je to plne v súlade s argumentáciou Slovenska, že existujú aj alternatívne formy solidarity.

Slovenský diplomat zdôraznil, že na tomto stretnutí chcú krajiny V4 potvrdiť, že sú schopné ponúknuť spoločne príspevok v hodnote 35 miliónov eur. Ide o financie určené na podporu budovania ochrany líbyjských hraníc, čo je považované za kľúčové v snahe zastaviť nelegálnu migráciu z tejto krajiny do Európy.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/krajiny-unie-budu-proti-paserakom-v-stredomori-bojovat-roku-2018/

O presnom rozdelení sa ešte bude diskutovať

„Taliansko v osobe premiéra to privítalo,“ potvrdil Korčok a dodal, že odozvy na ponuku sú zatiaľ pozitívne. „Je to dôležitý príklad toho, ako chce V4 prispieť k zvládnutiu migračnej krízy,“ uviedol štátny tajomník.

Zároveň spresnil, že o presnom rozdelení uvedenej sumy medzi štyri stredoeurópske krajiny sa dohodnú premiéri vo štvrtok v Bruseli.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/kozmeticka-uprava-novej-polskej-vlady/

Na ohlásenom stretnutí, rovnako ako na summite EÚ, sa zúčastnia nový šéf poľskej vlády Mateusz Morawiecki a nový český premiér Andrej Babiš. Slovensko bude zastupovať premiér Robert Fico a Maďarsko Viktor Orbán.