Poľsko plánuje zmeny vo vláde

Poľská premiérka Beata Szydlo. Zdroj: Darek Delmanovicz/EPA

Informácie o plánovaným zmenách vo vláde sa v poľských médiách objavili už pred niekoľkými dňami. V utorok ich potvrdila aj premiérka Beata Szydłová. Nespresnila, ktorých ministrov plánuje vymeniť.

Špekuluje sa, či zmeny nezasiahnu aj najvyšší post, a Beatu Szydłovú nevystrieda predseda strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jarosław Kaczyński, ktorý doteraz riadil exekutívu nepriamo. Formálne je poslancom parlamentu.

Beata Szydłová by sa podľa poľských médií mala postaviť na čelo kandidátky PiS do eurovolieb.

Vicepremiér Jarosław Gowin však takéto špekulácie odmietol a vyhlásil, že Szydłová je na vrcholnom poste “bezpečná”.

Médiá špekulujú aj výmene ministra zahraničných vecí Witolda Waszczykowského, ktorého by mohol nahradiť šéf kabinetu poľského prezidenta Krzysztof Szczerski, ministrovi životného prostredia Janovi Szyszkovi, a ministrovi infraštruktúry a výstavby Andrzejovi Adamczykovi. Údajne sa hovorí aj o odchode ministra zdravotníctva Konstanty Radziwiłła.

Ak by sa informácie potvrdili, šlo by o pomerne rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá by zasiahla aj ministerstvá zapojené do EÚ agendy.

Jan Szyszko zastupuje Poľsko v spore s Európskou komisiou pre nepovolený výrub v Bielovežskom pralese, minister zahraničia Witold Waszczykowski sa v poslednom čase zviditeľnil najmä ostrými slovami na stranu Nemecka – v septembri napríklad v miestnych médiách vyhlásil, že Nemecko by malo zaplatiť jeden bilión dolárov, ako reparácie za škody počas druhej svetovej vojny.

Presný čas avizovanej rekonštrukcie vlády nie je známy. Do úvahy prichádza 11. november, ktorý je sviatkom poľskej nezávislosti, alebo pár dní neskôr, kedy bude druhé výročie nástupu vlády Beaty Szydłovej.