Poľsko navýši obranný rozpočet pre strach z Ruska

Poľská F-16. FOTO: Twitter/Poland MOD

V priebehu nasledujúcich 15 rokov Poľsko vyčlení na modernizovanie svojich ozbrojených síl v súvislosti s príznakmi rastúcej agresie z Ruska ďalších 200 miliárd zlotých (46,6 miliárd eur). Informoval o tom včera námestník ministra obrany.

Ruské vojenské cvičenie Zapad 2017 v Bielorusku a západnom Rusku, ktoré je najväčším za posledné roky, vyvolali obavy z nedostatočnej transparentnosti nielen v Poľsku. NATO sa obáva, že oficiálny počet deklarovaných zúčastnených jednotiek môže byť podhodnotený.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg navštívi Poľsko vo štvrtok a piatok (24. – 25. augusta) s cieľom skontrolovať nasadenie amerických jednotiek na východe krajiny a stretnúť poľských, rumunských a tureckých vládnych predstaviteľov.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/5-vysledkov-bruselskeho-summitu-nato/

Dve percentá nestačia

Poľsko, ktoré je znepokojené ruskou asertivitou, intenzívne lobovalo za umiestnenie severoatlantických vojsk na svojej pôde, a to najmä po anexii Krymu Moskvou v roku 2014.

„Vláda schválila legislatívny pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý nám v priebehu nasledujúcich 15 rokov poskytne takmer 200 miliárd zlotých,“ povedal štátny tajomník ministerstva obrany Tomasz Szatkowski a dodal, že je toto rozhodnutie v súlade s plánmi na postupné zvýšenie výdavkov na obranu na úroveň 2,5 percenta HDP.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/trump-vo-varsave-najlepsie-aliancie-vytvarame-suverennymi-statmi/

Poľská vláda v júni odsúhlasila postupné zvyšovanie výdavkov na obranu z dvoch na 2,5 percenta HDP. Ročné výdavky Poliakov sa do roku 2032 takmer zdvojnásobia na približne 80 miliárd zlotých.

Poľsko je pritom jednou z piatich krajín NATO, ktoré splnili záväzok výdavkov členov Aliancie vo výške dvoch percent HDP. Okrem Spojených štátov ho dosiahli v tomto roku aj Briti, Estónci a Gréci.

Ťažké rozhodnutia

Szatkowski, architekt nového národného konceptu obrany, uviedol, že hoci ministerstvo získa takmer všetky finančné zdroje, potrebné na implementáciu stratégie, bude potrebné urobiť „ťažké rozhodnutia“.

Plán je zvýšiť veľkosť armády takmer dvojnásobne a zároveň ju modernizovať. Takmer dve tretiny dnešného poľského vybavenia totiž pochádza zo sovietskej éry.

Námorníctvo však o plánovanú modernizáciu zatiaľ príde. Ministerstvo zrušilo nákup dvoch tried povrchových plavidiel, vrátane viacúčelových fregátov, používaných na ochranu iných vojnových lodí.

„Nemôžeme si dovoliť rozšíriť dopravnú flotilu,“ uvidol Szatkowski. Vyššie výdavky na delostrelecké, inžinierske alebo útočné vrtuľníky budú podľa neho zaobstarané aj za cenu expanzie vzdušných síl.

Varšava plánuje získať tiež stíhačky piatej generácie, no Szatkowski povedal, že k tomu dôjde najskôr v druhej polovice nasledujúceho desaťročia.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/podpora-nato-medzi-europanmi-stupa/

Poľský námestník ministra obrany v rozhovore pre Reuters ďalej obhajoval plány rozširovania výdavkov, ktoré boli kritizované ako „nereálne“.

„Nikto nás nemôže zbaviť povinnosti plánovať, vytvárať ucelenú víziu a dokazovať, že na to peniaze sú – čo sa v takom rozsahu deje prvýkrát v histórii poľského obranného plánovania,“ dodal štátny tajomník.