Maďarsko žiada Úniu prehodnotiť asociačnú dohodu s Ukrajinou

Začiatok školského roka v Kyjeve. FOTO: Twitter/Reuters

Pre sporný ukrajinský zákon o vzdelávaní sa menšiny žijúce na Ukrajine dostanú do horšej situácie, než boli v časoch Sovietskeho zväzu, domnieva sa maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Šéf diplomacie to dnes povedal v maďarskej verejnoprávnej televízii M1. Zároveň avizoval, že na pondelňajšej luxemburskej schôdzke ministrov zahraničia krajín Európskej únie bude iniciovať prehodnotenie asociačnej dohody s Ukrajinou.

„V dohode o pridružení sa uvádza, že v partnerskej krajine nemôže dôjsť k zhoršeniu situácie v oblasti práv menšín,“ zdôvodnil Szijjártó.

Podľa jeho slov je postoj Ukrajiny k tomuto zákonu, ktorý obmedzuje práva menšín, poburujúci. Rovnako poburujúce je však aj mlčanie EÚ a jej inštitúcií, ako aj mlčanie medzinárodných organizácií.

Čítajte aj: Dramatická ratifikácia dohody je na konci. Ukrajina je asociovaný partner EÚ

Ukrajina chce diskutovať

Sporný je najmä článok 7 nového vzdelávacieho zákona, v ktorom sa píše, že štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy len v ukrajinčine. Zámerom bola podľa ukrajinskej vlády lepšia integrácia menšín a uľahčenie nájdenia si práce.

Ukrajina po ostrej kritike zo zahraničia zaslala túto časť zákona na expertízu do Rady Európy. Na jej parlamentnom zhromaždení má dnes vystúpiť aj ukrajinský prezident Petro Poroshenko.

Ukrajinská diplomatka v Budapešti Ljubov Nepopová pre stránku hvg.hu vysvetlila, že nový zákon vyučovanie v maďarčine neruší, len zvyšuje počet predmetov, ktoré sa učia v ukrajinčine. Odmietla, že by bol namierený voči etnickým menšinám a vyhlásila, že Ukrajina je o ňom ochotná diskutovať.

Dotknuté Rusko

Maďarsko, v minulosti veľký podporovateľ Ukrajiny, nie je jedinou krajinou, ktorej postup prekáža.

Rusko svojho suseda obvinilo, že zámerom zákona je poškodiť záujmy miliónov rusky hovoriacich obyvateľov Ukrajiny.

https://euractiv.sk/nazory/zahranicie-a-bezpecnost/tri-rizika-tri-scenare-pre-ukrajinu/

Ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý prezident podpísal 26. septembra, vyvolal obavy a protesty aj v Rumunsku a Moldavsku.

Neznamená to, že pre ďalšie členské štáty EÚ, ktorých občania tvoria v Ukrajine menšinu, je zákon v poriadku. Verejne sa však nevyjadrujú, aby ešte viac nesťažili pozíciu ukrajinskej vlády. Takýto postup zvolilo napríklad Bulharsko.

Jazyk je v regióne veľmi citlivou témou. Za Sovietskeho zväzu bola na úkor ukrajinčiny presadzovaná ruština. Aj v súčasnosti viac než 40 percent Ukrajincov rozpráva doma po rusky. Vychádza to z prieskumu kyjevského think-tanku Razmukov Centre.