Maďari trhajú V4. Spolupracujú na ruskom plynovode

Turkish Stream

Začiatok stavby Turkish Stream na Čiernom mori. FOTO: TS

Posilniť prepojenia v severo-južnom koridore a podporovať skvapalnený zemný plyn v záujme diverzifikácie dodávok plynu do V4. Posilniť vzťahy Vyšehradskej skupiny a Spojených štátov.

To sa píše v programe ročného maďarského predsedníctva V4, ktoré sa začalo 1. júla.

Posledný ťah Maďarska na európskej plynovej šachovnici však naznačuje, že krajina stavila skôr na vzťahy s dominantným dodávateľom plynu do Európy aj do regiónu, Gazpromom. Minulý týždeň s ním podpísala dohodu o plánovanom plynovode Turkish Stream.

Budapešť sa dohodla s Gazpromom len deň pred návštevou amerického prezidenta vo Varšave. Donald Trump a Andrzej Duda sa dohodli na tom, čo chce údajne podporovať predsedníctvo: rozšírených dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG).

Maďarský strategický záujem

Maďari sa predbežne dohodli s Gazpromom, ktorý už dnes dodáva do V4 viac ako tri štvrtiny plynu, na napojení na Turkish Stream do konca roku 2019.

„Toto významne pomôže energetickej bezpečnosti Maďarska, takže začať spoluprácu je v našom strategickom záujme,“ citovala agentúra MTI maďarského ministra zahraničia Pétera Szijjárta.

Szijjarto podľa Reuters povedal, že dohoda umožní krajine odoberať 8 miliárd m3 ročne, čo sa takmer pokrýva celú maďarskú spotrebu plynu.

Maďarsko sa pripojilo k protestom ďalších krajín V4 proti plánovanému plynovodu medzi Ruskom a Nemeckom Nord Stream 2. Maďarský energetický gigant MOL napriek tomu spolupracuje s ruskými firmami rozvoji nálezísk ropy na západnom Sibíri.

Západné štáty sú „porkytecké“

Turskish Stream naštartovala vlaňajšia medzivládna dohoda medzi Ruskom a Tureckom. Plynovod vedie pod Čiernym morom a celkovo by mal prepravovať 31,5 miliardy m3 ročne.

Kapacita bude rozdelená napoly medzi dve vetvy. Jedna vetva bude určená pre turecký trh, druhá pre európsky. Plynovod, ktorý má fungovať od roku 2019, už začal Gazprom stavať.

„Dopyt po ruskom plyne v Európskej únii rastie napriek pokrytectvu západných štátov,“ citovala Szijjárta agentúra TASS. Maďarsko môže podľa ministra ponúknuť Gazpromu skladovacie kapacity.

Turkish Stream nadväzuje na zrušený ruský projekt South Stream, ktorý mal prechádzať celým Balkánom. Szijjártó informoval, že Bulharsko a Srbsko už s Gazpromom podpísali dohody, ktoré majú umožniť pokračovanie plynovodu až do Maďarska.

Možná účasť na Nord Streame 2

Ešte v máji nebolo rozhodnuté, kadiaľ bude Turkish Stream vstupovať na územie Európskej únie. V hre sú Bulharsko aj Grécko, napísal portál EurActiv.com.

Gazprom sa netají, že chce obísť ukrajinskú plynovodnú sústavu, na ktorej je závislý dnes. Na juhu to chce zrealizovať pomocou Turkish Streamu, na severe prostredníctvom Nord Streamu 2.

Minister Szijjartó v Moskve vyhlásil, že Maďarsko nie je jediné, kto chce rozšíriť spoluprácu s Nemeckom. Narážal práve na projekt Nord Stream 2. Maďari sa možno napokon zapoja aj do tohto projektu.

„Teraz diskutujeme o tom, že možno bude existovať vetva Nord Streamu vedúca do Maďarska,“ povedal vo februári podľa TASS poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov.

Konkurencia pre Eastring

Plyn, ktorý prúdi cez Ukrajinu smerom na západ, prepravuje ďalej Slovensko a v menšej miere aj Poľsko. Protestujú preto proti Nord Streamu 2, ktorý ich obchádza.

Pre Slovensko je však problémom aj Turkish Stream. Vlajkový projekt slovenského prepravcu plynu Eustreamu, Eastring, má totiž dodávať plyn rovnakým krajinám na Balkáne. Eustream dúfal v prepravu plynu cez Slovensko smerom na juh.

Americký Senát nedávno schválil sankcie zamerané na Nord Stream 2, ktoré musí ešte odobriť Snemovňa reprezentantov.

Oba ruské projekty nedávno kritizovala americká energetická vyslankyňa. „Tieto projekty posilnia dominantné postavenie Ruska na európskom trhu s plynom, obmedzia príležitosti pre diverzifikáciu zdrojov energií a zrealizujú cieľ Ruska podkopať Ukrajinu tým, že ukončia jej úlohu tranzitnej krajiny pre vývoz ruského plynu do Európy,“ uviedla Mary Burce Warlicková.

Poliaci uvažujú o americkom LNG…

Americký prezident Trump na minulotýždňovej návšteve Varšavy povedal, že Spojené štáty dokážu podpísať dlhodobú dohodu o transatlantických dodávkach LNG „v priebehu najbližších 15 minút“, keby malo Poľsko pripravených vyjednávačov.

Jeho poľský náprotivok Duda reagoval, že to môže prísť „čoskoro“.

V skutočnosti sa musia dohodnúť americké a poľské firmy. Terminál LNG v Swinoujści prijal v júni prvú americkú dodávku LNG. Poľskému PGNiG ju predal americký Cheniere.

Záujem o zásobovanie Poľska prejavila aj ďalšia americká firma, Tellurian, a to v roku 2022. Vtedy Poliakom vyprší dlhodobá zmluva s Gazpromom a v Spojených štátoch sa dokončia nové exportné terminály. Tie z nich urobia potenciálne tretieho najväčšieho vývozcu LNG.

… aj o nórskom potrubnom plyne

Budúce dohody však budú závisieť aj od cien.

Svetový trh s LNG sa momentálne topí v prebytku. Európska únia a Japonsko preto uzavreli tento týždeň rámcovú dohodu o obchode s nadbytočným plynom.

Takisto je možné, že PGNiG uprednostní nórsky plyn. Ten by sa mohol do Poľska dostať cez Dánsko prostredníctvom plynovodu Baltic Pipe.

Šéf PGNiG Piotr Wozniak podľa agentúry Bloomberg tento týždeň povedal, že koncom roka 2017 sa majú predložiť ponuky na odber nórskeho plynu z Baltic Pipe. Vtedy podľa neho nastane „zlomový“ moment aj pre prípadnú dohodu o americkom LNG. Poliaci sa však chcú každopádne odstrihnúť od amerického plynu.

Konkurencia Američanov a Rusov?

Na schôdzke vo Varšave sa Trump vyslovil aj za „rýchle dokončenie“ importného terminálu LNG na chorvátskom ostrove Krk. Aj ten je súčasťou servero-južného koridoru a umožní prístup k americkým či iným neruským zdrojom plynu.

Maďarský minister Szijjartó v to však neverí, napísal portál EurActiv.com. Maďarsku navyše chýbajú prepojenia s Rumunskom a Chorvátskom, ktoré by mu zabezpečili prístup k LNG z Krku. Zároveň ubezpečil, že Maďarsko sa nebráni americkému LNG.

Trump vo Varšave prisúdil Rusku „destabilizačné správanie.“

„Ruská politika je expanzionistická, nie agresívna,“ povedal podľa Reuters minister János Lázár z maďarského úradu vlády. Dodal, že „medzi Amerikou a Ruskom existuje veľká súťaž s cieľom destabilizovať isté krajiny.“