Komisia dá milióny eur na nabíjačky pre elektromobily. Aj v Bratislave

elektromobil

Z podujatia eMOBIL Bratislava. FOTO: SEVA

Európska komisia podporila tri projekty zamerané na budovanie nabíjacej infraštruktúry na Slovensku.

Sú súčasťou väčšieho balíčka dopravných projektov, do ktorých odporúča Komisia investovať z Nástroja na prepájanie Európy. Na projekty v oblasti elektromobility a pokrývajúce aj Slovensko je vyčlenených takmer 30 miliónov eur.

Zoznam úspešných projektov bol zverejnený v piatok 23. júna. V júli ho musia odobriť zástupcovia členských štátov, potom ho Komisia formálne schváli. Podpis zmlúv medzi Výkonnou agentúrou pre inovácie a siete a realizátormi sa očakáva v druhej polovici roka. Vtedy sa dohodne aj presná podoba projektov

Bez verejných peňazí by to nešlo

„Vítame, že Komisia podporila inovatívne projekty. Bez verejných prostriedkov nie je možné budovanie nabíjacej infraštruktúry na takejto škále,“ uviedol pre portál EurActiv.sk riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Peter Ševce.

Všetky tri podporené projekty sa okrem Slovenska realizujú aj v iných krajinách a disponujú ďalšími zdrojmi financovania.

Na prvý projekt, Next-E, vyčlenila Komisia 18,8 milióna eur. V šiestich krajinách – na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvátsku a Rumunsku – má uľahčiť cestovanie elektrickým autom na dlhé vzdialenosti.

„Vo východnej Európe je rozvoj trhov s elektromobilmi pomalý a roztrieštený. Cestovanie na dlhé vzdialenosti nie je možné, čo vedie k obmedzenému záujmu zákazníkov,“ uvádza sa v popise projektu.

Cieľom projektu je vybudovať 222 rýchlych nabíjacích a 30 ultrarýchlych nabíjacích staníc.

Medzimestské aj mestské trasy

Ďalší podporený projekt sa volá NCE – AdvancedEvNet. Komisia zainvestuje 6,2 milióna eur do budovania nabíjacích staníc na Slovensku a v Poľsku.

Cieľom projektu je rozmiestniť 13 ultrarýchlych, 60 rýchlych a 70 pomalých staníc, ako aj 10 rýchlonabíjacích systémov s podpornou batériou.

Projekt „prispeje k dekarbonizácii (dopravy) a presadeniu alternatívnych palív v EÚ.“

Tretí projekt, Urban-E, získa od Komisie investíciu 3,8 milióna eur.

Vďaka nemu vznikne celkovo 144 stredne rýchlych a 23 rýchlych nabíjacích bodov v troch mestách: Bratislave, Ľubľane a Záhrebe. „Elektrická doprava má vysoký potenciál znížiť znečistenie v urbánnych oblastiach,“ píše sa v popise projektu.

Komisia očakáva „pákový efekt“

Z Nástroja na prepájanie Európy získalo Slovensko celkovo 153 miliónov eur pre 13 dopravných projektov.

Okrem elektromobility zainvestuje Komisia aj do železníc, vodnej a leteckej prepravy. Takmer 28 miliónov eur vyčlenila na produkciu skvapalneného zemného plynu a výstavbu plynových čerpacích staníc pre kamióny.

„Ukázali sme, že vieme zabojovať o peniaze na dopravu kvalitnými projektmi,” konštatoval podľa tlačovej správy minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd). Slovensko má podľa jeho slov v rámci Nástroja na prepájanie Európy možnosť získať celkovo 743 miliónov eur z európskych zdrojov.

„Sú to vlastne peniaze navyše k už prideleným štyrom miliardám v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra,“ dodal minister.

Komisia si od investície do 152 projektov po celej Európe sľubuje „pákový efekt“. Tohtoročná investícia z Nástroja na prepájanie Európy vo výške 2,7 miliardy eur by mala povzbudiť ďalšie verejné a súkromné investície za 4,7 miliardy eur.