Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Fico sa prihlásil k Macronovi, ostatní lídri V4 ho ďalej kritizujú – euractiv.sk

Fico sa prihlásil k Macronovi, ostatní lídri V4 ho ďalej kritizujú

V4 Francúzsko

Stretnutie V4-Francúzsko. FOTO: TASR/AP/Emmanuel Dunand


Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Emmanuel Macron nenašiel s lídrami vyšehradských krajín spoločnú reč. Schôdzka, ktorá sa uskutočnila v piatok 23. júna pred zasadnutím Európskej rady, podčiarkla názorové rozdiely medzi Francúzskom a V4 v otázke vyslaných pracovníkov či migračných kvót.

Stretnutie však ešte viac odhalilo názorové rozdiely vo vnútri V4.

Kým slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) sa jednoznačne hlási k hlbšej integrácii v eurozóne a s Francúzskom, zástupcovia Maďarska a Poľska podčiarkovali odlišné názory na trh práce a migráciu.

Slovenský premiér sa hlási k Francúzsku

„Otázka, pred ktorou stojíme, je veľmi jednoduchá. Chceme spojiť budúcnosť Slovenska s najvyspelejšími krajinami, ako je Nemecko a Francúzsko? Ja odpovedám, že áno,“ povedal Fico vo videu nakrútenom po maratóne rokovaní v Bruseli.

„Som úplne presvedčený, že Nemecko a Francúzsko zaradia vyššiu rýchlosť a budú chcieť hlbšiu spoluprácu a integráciu predovšetkým členských štátov eurozóny. Som za to, aby sme boli pri tom,“ vysvetlil Fico.

Na tlačovke premiér povedal, že najradšej by sa vo formáte V4-Francúzsko stretol pred každým summitom.

V migrácii vraj netreba tlačiť na pílu

Fico dnešné rokovania premiérov V4 s Macronom opísal aj ako stret dvoch rôznych svetov. Preto bolo podľa neho dobré navzájom sa vypočuť, predostrieť vecné argumenty, hoci v závere padli aj “štipľavé” vyjadrenia na adresu francúzskeho lídra, ktorý pred summitom EÚ stredoeurópske krajiny v súvislosti s prístupom k migrácii kritizoval.

Macron totiž stredoeurópskym štátom odkázal, že EÚ nie je supermarket. Podľa neho je neprijateľné, aby prijímali peniaze z európskych fondov, ale neplnili európske pravidlá a princípy.

“Sú témy, ktoré vyvolávajú emócie, ale spoločnými rozhovormi sa takýmto štipľavostiam v budúcnosti dokážeme vyhnúť,” domnieva sa šéf slovenskej vlády.

Dodal, že rozpory medzi V4 a Parížom sú v oblasti migračnej politiky, kde však podľa neho “netreba tlačiť na pílu” a “zavádzať silou” kvóty pre utečencov, lebo to iba narobí škody a nerieši migračnú krížu ako takú.

Fico pred Macronom: Ja som v eurozóne

Na stretnutí s Macronom sa slovenský premiér názorovo vyčlenil, povedal pre portál EurActiv.com nemenovaný francúzsky diplomat, ktorý sa schôdzky zúčastnil. Podľa neho bolo vidno, že Vyšehradská skupina nie je monolit.

„Ja som v eurozóne,“ povedal podľa neho Fico pred Macronom a poukázal tak na slovenské špecifikum vo V4.

Na programe rokovania boli podľa francúzskeho diplomata všetky sporné témy: vyslaní pracovníci, migrácia aj právny štát.

Nebola tam vôľa ísť do konfrontácie a Francúzsko naopak prejavilo „ochotu odbúrať predsudky,“ spresnil diplomat. Na rozdiel od minulosti teraz vraj Francúzsko chce hovoriť s tými, s ktorými nesúhlasí, a urobiť všetko pre to, aby odvrátilo rozdelenie Európy.

Sobotka: Postupovali sme jednotne

Český premiér Bohuslav Sobotka po schôdzke tvrdil, že krajiny V4 vystupovali jednotne.

Priznal, že na schôdzke premiérov V4 s Macronom bola reč aj o jeho kritickom vyjadrení. “My sme sa dohodli, že spolu budeme intenzívnejšie hovoriť, to je výsledkom tejto schôdzky, nie konfrontácia,” zhrnul stretnutie český premiér.

Najspornejšou z pohľadu Stredoeurópanov bola otázka, ako prekonať veľké rozdiely v životnej úrovni medzi východom a západom Európy, medzi staršími a novšími členskými štátmi únie, informoval novinárov český premiér.

“Cieľom európskej politiky by malo byť to, aby sme využili všetky možnosti európskej spolupráce a spoločný trh na konvergenciu, čiže na zbližovanie životných úrovní,” odkázal Sobotka.

V4, Benelux a Francúzsko o vyslaných

Predseda českej vlády zdôraznil, že štvorica premiérov sa rozprávala s Macronom aj o situácii na trhu práce, najmä o kontroverznej smernici EÚ o vyslaných pracovníkoch, ktorá názorovo rozdeľuje členské štáty a momentálne uviazla na “mŕtvom bode”.

“Dohodli sme sa na tom, že experti z Francúzska a V4 budú o tom rokovať, aby sme sa pokúsili dostať z patovej situácie,” vysvetlil Sobotka.

Dodal, že k týmto debatám budú v nasledujúcich mesiacoch prizvaní aj experti z krajín Beneluxu a spoločne s odborníkmi z Francúzska a krajín V4 budú hľadať kompromis, aby smernica o vyslaných pracovníkoch bola prijateľná pre čo najväčší počet členských krajín.

Sobotka upozornil, že prácu expertov v tejto oblasti zhodnotí na jeseň ďalší summit vo formáte Francúzsko + V4.

Francúzsko benefituje z jednotného trhu

“Aj Francúzsko získava benefity z toho, že rastie región strednej Európy, že štáty V4 významne prispievajú k rastu ekonomiky,“ skonštatoval Sobotka.

“Francúzsko má benefity z toho, že na našom trhu je možné kúpiť si francúzsky tovar, že francúzske firmy sa uchádzajú o verejné zákazky a investujú vo V4.“

Považuje pritom za neprijateľné, aby sa Francúzsko na jednotnom európskom trhu pokúšalo obmedzovať prístup pracovníkov zo strednej Európy na francúzsky trh práce.

“Priblížili sme si navzájom naše stanoviská, hoci je pravda, že dnešná schôdzka neprekonala všetky rozdiely, napríklad ten ohľadom migračnej politiky EÚ,” dodal český premiér.

Szymanski: Macron neprispel k dôvere

Tvrdšie sa vyjadril poľský minister pre európske záležitosti.

Po schôdzke s Macronom kritizoval jeho vyjadrenia vyslovené pred ňou.

“Vyjadrovanie sa týmto spôsobom neslúži k budovaniu vzájomnej dôvery. Myslím si, že to zaznelo veľmi jasne a jednoznačne. Počítame s tým, že prezident Macron si uvedomí nevhodnosť niektorých formulácií, ktoré zazneli,” povedal poľský minister.

Podľa jeho slov premiéri V4 vyjadrili očakávanie, že “ďalšia komunikácia bude založená na vzájomnej úcte a rešpekte”.

 

ČÍTAJTE .PDF ŠPECIÁL “SLOVENSKO A JADRO EÚ” TU >>>