Analytik: Macronove plány oslabia V4

V4

Marcový summit V4. FOTO: TASR/AP/Czarek Sokolowski

Ak Francúzsko a Nemecko nechcú, aby sa vyšehradské krajiny utvrdzovali v euroskepticizme, mali by s nimi viac spolupracovať na budovaní digitálnej, energetickej, fiškálnej a sociálnej únie.

Česko, Maďarsko a Poľsko by zase mali nasledovať Slovensko do eurozóny, ak chcú zachrániť Vyšehradskú skupinu pred úpadkom.

analýze zverejnenej v utorok 8. augusta to odporúča zástupca riaditeľa think-tanku Europeum Martin Michelot.

Policy paper s názvom „Čakajú Francúzsko a V4 vo viacrýchlostnej Európe ťažké časy?“ upozorňuje, že ak sa súčasné nastavenie vzťahov nezmení, Francúzsku sa nepodarí zblížiť so stredoeurópskymi krajinami a význam V4 bude upadať.

Ako dobyť Vyšehrad

Martin Michelot konštatuje, že hlbšia integrácia z pohľadu nového francúzskeho prezidenta „znamená v prvom rade posilnenie eurozóny“, a dodáva, „že takýto proces by mechanicky oslabil pozíciu V4“.

V4 hrozí v takomto scenári rozdelenie. „Bude V4 viacrýchlostná?“ pýta sa analytik.

Euro totiž prijalo z vyšehradských krajín len Slovensko. Ďalším dôvodom sú pnutia ohľadom právneho štátu v Maďarsku a Poľsku a „nevoľnosť z týchto problémov v Prahe a Bratislave“.

Rozdelenie V4 – na dva bloky – odhalila podľa Michelota už júnová schôdzka Macrona so štyrmi vyšehradskými lídrami v Bruseli.

Analytik upozorňuje, že francúzsko-nemeckému integračnému motoru sa naskytuje príležitosť „rozdeliť, ak nie dobyť V4“.

Podmienky reformy eurozóny

Reforma eurozóny, ktorú presadzuje Macron, počíta so zavedením postu európskeho ministra financií, založením parlamentu eurozóny, vytvorením európskeho rozpočtu, presunutím hospodárskej politiky na európsku úroveň a vzájomným ručením za bankové vklady.

Michelot však zdôrazňuje, že reforma si vyžaduje splnenie dvoch hlavných podmienok.

Prvou sú reformy francúzskej ekonomiky, najmä zníženie nezamestnanosti a rastu verejného dlhu. „Sociálne nepokoje vo Francúzsku môžu ovplyvniť schopnosť vlády konať,“ varuje Michelot.

Druhou podmienkou pre reformu eurozóny je nemecký súhlas. Nie je nesplniteľná, keďže Berlín je podľa analytika otvorený francúzskym požiadavkám.

Na rozdiel od Nicolasa Sarkozyho alebo Françoisa Hollandea totiž „Macron nebol zvolený na konfliktnej platforme s Nemeckom, čo je pozícia, ktorá, zdá sa, vynáša svoje dividendy.“

V4 v eurozóne?

Vyšehradská skupina by sa podľa Michelota mala prispôsobiť novej francúzsko-nemeckej dynamike.

„Je možné myslieť si, že V4 by opätovne získala istú dávku politického vplyvu a posilnila svoju rokovaciu pozíciu v oblastiach, ktoré pre jej krajiny majú veľký význam, keby sa rozhodla urobiť eurozónový skok, na ktorý sú všetky krajiny podľa existujúcich kritérií pripravené,“ píše analytik.

Či sa pred Francúzskom a Nemeckom otvorí „nová éra“ vzťahov s V4, záleží však podľa Michelota aj od nich.

Navrhuje im, aby so stredoeurópskymi krajinami neposilňovali len spoluprácu v obrane, ale aj v digitalizácii, energetike a fiškálnej a sociálnej harmonizácii.