Vo vede sa opláca vsadiť na najambicióznejšie projekty

Európska rada pre výskum, ERC, podpora vedy

(zdroj: Amy Loves Yah/Flickr)

Európska rada pre výskum (ERC) sa pri rozdeľovaní najprestížnejších vedeckých grantov na starom kontinente riadi heslom, že vyššie riziko znamená vyšší zisk. Podľa nezávislého prieskumu, ktorý zverejnili na nedávnom Euroscience Open Forum v Manchestri, sa toto heslo darí napĺňať.

Vyše 20 % projektov podporených z ERC znamenalo vo svojej oblasti prelomové objavy, ďalších 50 % projektov označili za výrazný posun. Naopak, len 4 % nádejných vedeckých zámerov skončili v slepej uličke.

Uchádzačov o európske granty na podporu základného výskumu netiesnia tematické mantinely ani potreba okamžitej ekonomickej návratnosti. Svedčia o tom podporené projekty zo zahraničia. Na University of Cambridge momentálne prebieha výskum sociálneho správania rypoša, podzemného hlodavca z Afriky. Na milánskej Polytechnickej univerzite sa už o pár dní spustí projekt zameraný na analýzu dát z DNA. V dlhodobom horizonte by to malo prispieť k poznaniu, ako vzniká rakovina a ako na to vplýva prostredie.

Autori prieskumu tiež pripomenuli, že sa praktické výsledky výskumu na hraniciach poznania zvyknú prejaviť s istým časovým posunom . Napriek tomu 50 % podporených projektov má už teraz hospodársky a spoločenský význam.

Slovensko má rezervy

Na Slovensku je jediným držiteľom grantu ERC vedec roku 2015 Ján Tkáč. Krajina sa v rámci EÚ radí medzi tri najhoršie, čo mala zmeniť aj júnová návšteva predsedu ERC Jeana-Pierra Bourguignona v Bratislave. Pre porovnanie, susedná Česká republika získala 23 grantov a ani s tým nie sú tamojší predstavitelia veľmi spokojní.

Komisár pre vedu, výskum a inováciu Carlos Moedas o Európskej rade pre výskum hovorí ako o jednom z najúspešnejších európskych príbehov. Budúci rok by sa to zohľadní v rekordnom rozpočte 1,8 miliardy eur. Moedas verí, že sa čoraz viac vedcov rozhodne pre kariéru v EÚ.

Očakáva sa, že ERC v roku 2017 podporí 1070 nových projektov, čím zamestná 6500 vedcov v rôznych štádiách kariéry. Najmladší výskumníci sa na novú edíciu grantov môžu hlásiť už od konca júla. Úspešní uchádzači musia po novom splniť dbať aj o to, aby boli ich projekty rodovo vyvážené, a dáta sprístupniť na ďalší výskum.