Tohtoročným Startup Awards dominovalo zdravotníctvo

Startup Awards, inovácie, startupy

Prezident Andrej Kiska počas Startup Awards 2016, (zdroj: Startup Awards)

Startup Awards potvrdili, že jednou zo základných tém blížiacej sa 4. priemyselnej revolúcie bude bezprostredná záchrana ľudských životov. Najzaujímavejšie slovenské startupy súťažili v štyroch kategóriách po troch tímoch. Absolútnym víťazom sa v piatok stala nová metóda diagnostiky rakoviny od spoločnosti MultiplexDX.

Spresňovanie diagnostiky prostredníctvom pokročilých technológií nebolo jediným ocenením riešením z oblasti zdravotníctva. V kategórii Society uspela firma Stemi s aplikáciou pre záchranárov a medzi finalistov sa zaradili tiež Brain:IT so svojim pohľadom na analýzu napadnutých tkanív.

Rastie kvalita a rastie aj súťaž

Tento rok to bola najsilnejšia konkurencia v histórie súťaže, povedal organizátor podujatia, generálny riaditeľ spoločnosti Neulogy Peter Kolesár.

Uchádzačov o hlavnú cenu vo výške vyše 50 tisíc eur bolo viac ako kedykoľvek predtým. Počet účastníkov záverečného galavečera sa tiež takmer zdvojnásobil.

„Vždy som mal rád diskusiu o tom, čo sú startupy,“ vyhlásil počas svojho prejavu prezident Andrej Kiska. „Investori, môj syn a priatelia by povedali, že startupy sú niečo, čo môže byť úspešné 1-2 roky, no ja ako prezident rešpektujem akýkoľvek dobrý nápad, ktorý vytvorí aspoň jednu pracovnú pozíciu.“

Okrem hlavy štátu vystúpili v piatok s motivačnými prednáškami pre mladých podnikateľov známi inovátori z celého sveta. Večer zakončil príhovor tvorcu svetoznámej aplikácie Waze Uriho Levina z Tel Avivu.

„Som presvedčený, že je morálnou povinnosťou úspešných ľudí podeliť sa o svoj úspech s ostatnými ľuďmi,“ uviedol Kiska, „mnohí z vás sú úspešní, mnohí budete veľmi úspešní a toto pochopenie je pre našu spoločnosť nevyhnutné.“

Startup Awards 2016

Víťazi Startup Awards 2016

 

Víťazný tím MultiplexDX, ktorý súbežne pôsobí v Prešove a v americkom Marylande, tvrdí, že dva prípady rakoviny nie sú nikdy rovnaké, preto je v diagnostike potrebná väčšia rýchlosť a presnosť.

Výkonný riaditeľ Pavol Čekan hovorí, že ponúkajú „revolúciu“ v diagnostike so supervysokou presnosťou. V skupine s ďalšími vedcami majú na konte vyše 50 odborných publikácií a tri patenty.

Na to, aby svoju technológiu uviedli na trh potrebujú získať ešte 10 miliónov eur. „Som si istý, že vyvinieme diagnostiku, ktorá zachráni mnohé životy a zvýši blahobyt celej spoločnosti,“ vyhlásil Čekan.