Reforma autorských práv odborníkov nenadchla

Reforma autorských práv, copyright, Európska komisia

(zdroj: Jon S/Flickr)

„Vďaka nášmu návrhu bude k dispozícii viac obsahu a európske autorské práva sa prispôsobia novej digitálnej realite,“ vyhlásil v stredu podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip.

Reforma copyrightu je pre vytvorenie jednotného digitálneho trhu nevyhnutná. Jej zverejnenie sa ale odkladalo. Napokon sa dvojica smerníc, dve nariadenia a jedno oznámenie objavili v deň, keď Jean-Claude Juncker v Európskom parlamente prednášal svoju správu o stave únie.

Predstavitelia európskej exekutívy podľa vlastných slov predostreli „moderné pravidlá v oblasti autorských práv v záujme rozkvetu a šírenia európskej kultúry“.  S tým nie všetci súhlasia.

Aktualizácia

Súčasný práv rámec duševného vlastníctva tvorí 10 smerníc. Niektoré z nich sú tu už viac ako dve desaťročia. Snaha o vytvorenie jednotného digitálneho trhu teda reflektuje to, že sledovanie televízie či počúvanie hudby sa čoraz viac presúva na internet. Rok 2015 bol prvým, kedy najväčší podiel príjmov do hudobného priemyslu pritiekol zo streamovanej hudby.

Vďaka novým návrhom sa ďalej posúva cezhraničná prenosnosť online služieb. K decembrovému nariadeniu, podľa ktorého si občania môžu predplatené služby vziať na dovolenku do zahraničia, pribudne mechanizmus pre ľahšie získanie povolenia na online vysielanie do iných členských štátov EÚ.

Vo vedeckej oblasti Komisia navrhla viacero výnimiek, ktoré výskumným pracovníkom umožnia využívať cezhraničné materiály. Na veľké objemy údajov môžu po novom využiť technológiu text and data mining (TDM). Mali by sa tak uvoľniť poznatky, ktoré sa každý rok vyprodukujú v 2,5 milióne vedeckých článkov.

Pyrrhovo víťazstvo

Detaily reformy autorských práv v posledných mesiacoch presakovali na verejnosť. Podľa reakcií internetových spoločností sa minimálne dve opatrenia ukazujú ako kontroverzné. Tým prvým je povinnosť internetových platforiem platiť za úryvky článkov, na ktoré odkazujú.

Podpredseda technologickej lobby ITI Josh Kallmer označil reformu v tejto podobe za „Pyrrhovo víťazstvo“. Podľa neho môže návrh zlyhať tak, ako podobné opatrenia zlyhali v Španielsku a Nemecku. Online služby tu prestali odkazovať na články úplne, čím vydavateľom výrazne poklesla návštevnosť.

Známa europoslankyňa Julia Reda (Zelení/EFA) na svojom Twitteri napísala: „Oettinger trvá na tom, že útok na linky, ktorý zlyhal v Nemecku a Španielsku, bude zázračne fungovať v Európe.“

Druhým problematickým nástrojom je povinnosť internetových platforiem sledovať, či užívatelia na ich stránkach nezdieľajú autorsky chránený obsah. Spoločnosti ako Facebook či YouTube by mali zasiahnuť proaktívne, nie čakať, kým ich osloví majiteľ práv. Pre jednotlivé portály by to predstavovalo dodatočnú a zrejme nie veľmi želanú záťaž.