Pochybnú eurofondovú výzvu na výskum skontroluje aj Komisia

Plavčan eurofondy

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan odchádza z tlačovej konferencie. 26. . 2017. Foto: TASR/Michal Svítok

Eurofondovú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj má preveriť Európska komisia (EK). Obrátil sa na ňu minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS).

Téma sa otvorila po tom, ako sa ozvali rektori slovenských univerzít a vedenie SAV, ktorým v rámci výzvy s objemom 300 miliónov eur neschválili žiadny projekt. Peniaze dostali súkromné podniky na podporu inovácií, napríklad malé pivovary, či liehovary.

V liste ministrovi školstva akademická obec žiada, aby výsledky eurofondovej výzvy anuloval. Plavčan sa s rektormi následne stretol a prisľúbil im, že preverí hodnotenie projektov. Rovnako tak preverí plnenie kritérií subjektmi, ktoré sa do výzvy prihlásili.

Čítajte viac: Denník N: Z 300 miliónov na vedu nedostali univerzity nič, všetko šlo firmám. Nahnevaní rektori píšu Plavčanovi

Minister školstva na včerajšej (26. 7.) tlačovej konferencii, prvej k tejto téme, vyhlásil, že proces schvaľovania projektov v rámci tejto výzvy do ukončenia kontrol pozastavený.

Výzvu bude preverovať aj riadiaci výbor v rámci sekcie štrukturálnych fondov pod ministerstvo školstva.

Neštandardná kontrola

„Takisto som sa obrátil na Európsku komisiu v priebehu neuzavretej výzvy. Nie je to štandardné, ale urobil som to ešte pred dvoma týždňami, skôr ako ma začali niektorí politici alebo cez médiá niektoré iné osoby vyzývať ku konaniu,“ uviedol Plavčan.

Na urýchlené zaujatie stanoviska k eurofondom ministra vyzval napríklad prezident SR Andrej Kiska.

Minister taktiež pripomenul, že sa v posledných dňoch v médiách miešali dokopy dve výzvy.

Prvou je výzva na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier, ktorá je už uzavretá a druhá na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja, ktorá je stále otvorená. Po uzavretí prvej výzvy už podľa neho prebieha štandardná kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Pre koho je výzva určená

Plavčan sa ohradil aj voči tomu, že prostriedky z druhej výzvy by mali dostať iba vysoké školy či Slovenská akadémia vied. Táto výzva bola nastavená tak, aby sa podporila spolupráca výskumného a podnikateľského sektora.

“V prvej výzve bol primárnym žiadateľom podnikateľský sektor, v tejto druhej výzve môžu žiadať jedni aj druhí,“ uviedol šéf rezortu školstva. Pripomenul, že medzi päť najúspešnejších subjektov z hľadiska získaných finančných prostriedkov z prvej výzvy sa zaradili dve významné výskumné organizácie a tri výskumné univerzity.

Danými univerzitami sú Žilinská univerzita v Žiline, Technická univerzita v Košiciach a Slovenská technická univerzita v Bratislave.

Odbornosť hodnotitetľov

Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA v utorok (25.7.) uviedlo, že má pochybnosti o nezávislosti a odbornosti hodnotiteľov eurofondových projektov. Šéf rezortu školstva na túto kritiku povedal, že on nevstupuje do procesu hodnotenia, ani do toho, akým spôsobom boli hodnotitelia vyberaní.

„To má na starosti ten, kto zabezpečoval vykonávanie výzvy. Na to bude slúžiť proces môjho preverovania, či boli dodržané všetky kritériá,“ dodal Plavčan.

Minister z tlačovej konferencie odišiel po 2 otázkach, vraj pre pracovnú zaneprázdnenosť.