Moedas: Musíme hlasnejšie hovoriť o úspechoch európskej vedy

Carlos Moedas, veda a výskum, ERC

Komisár EÚ pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas, (zdroj: Európska komisia)

Európska rada pre výskum (ERC) ukončila týždeň trvajúce oslavy. Za 10 rokov existencie podporila vyše 7 tisíc najambicióznejších výskumných projektov v Európe. Na konte má 6 Nobelových cien a 100 tisíc odborných článkov.

V čom ale európska veda zaostáva je PR. Ukázalo sa to pri nedávnom objave belgického astronóma Michaëla Gillona. Našiel 7 potenciálne obývateľných planét v solárnej sústave vzdialenej 39 svetelných rokov.

Väčšinu financií na Gillonov výskum poskytol grant ERC. Najväčšie zásluhy si však pripísala americká NASA. Dôkazom je množstvo článkov, ktoré vyzdvihli práve účasť Národného úradu pre letectvo a vesmír.

Inde ako v Európe by to nebolo možné

Na nedávnu skúsenosť s tým, ako sa nepodarilo zvýrazniť zásluhy Európy na jednom z najzásadnejších objavov posledného obdobia, si včera na oslavách v Bruseli spomenul Komisár EÚ pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas.

„Nekritizujem NASA. Tým, že to oznámili, si len robia svoju prácu,“ povedal Moedas, „my Európania sme mali hovoriť odvážnejšie.“

Michaël Gillon údajne eurokomisárovi povedal, že „ERC bolo jediným miestom na svete, kde verili jeho intuícii“. Vďaka tomu bolo možné objaviť 7 spomínaných planét.

Komisár verí, že sa podarí upriamiť pozornosť na ďalšie ERC projekty. Vyhlásil: „Za posledné dva roky v Komisii som mal to potešenie stretnúť a vypočuť si mnohých riešiteľov grantov. Sú najlepší na svete. To, čo ich od ostatných odlišuje, je to, ako pútavo hovoria o svojich vášňach.“

Čítajte viac: ERC: Desať rokov výskumu na hraniciach poznania

Moedas chce, aby sa viac vedelo o prelomových objavoch neurovedkyne Emily Crossovej alebo o Toby Kiersovej, ktorý objavila, že spolu neobchodujú len ľudia, ale aj rastliny a huby.

Rozpočet Európskej rady pre výskum, ktorý už teraz presahuje 13 miliárd eur, narastie o ďalších 50 miliónov eur.

Komisár včera vzletne hovoril o tom, že Európania musia byť na svojich výskumníkov hrdí. Dosiahnuť sa to podľa neho dá tak, že Európa ako prvá dokáže vyliečiť Alzheimerovu chorobu, potlačiť rakovinu alebo prejsť od lineárnej ekonomiky k obehovému hospodárstvu.