ERC: Desať rokov výskumu na hraniciach poznania

Európska rada pre výskum, ERC, podpora vedy

(zdroj: pixabay.com/qimono)

Európska rada pre výskum (ERC) vznikla ako organizácia, kde samotní vedci rozhodujú o podpore kolegov s najobjavnejšími nápadmi.  Úspech je tak ocenením vedeckých kvalít, aké po desiatich rokoch existencie ERC porovnávajú s Nobelovou cenou.

Šiesti držitelia grantu ERC už na Nobelovu cenu dosiahli a na konte majú aj viacero známych objavov.

Belgický astronóm Michaël Gillon napríklad len nedávno objavil 7 potenciálne obývateľných planét. Nachádzajú sa v solárnom systéme s jedinou hviezdou TRAPPIST-1, ktorá je od zeme vzdialená 39 svetelných rokov. Praktickým výsledkom výskumu je aj nádejná génová terapia na Parkinsonovu chorobu či batérie z dvojdimenzionálnych materiálov, ktoré vydržia 5 tisíc krát dlhšie. A omnoho viac, čo dokumentuje vyše 800 patentov.

„Keď Európska únia koná odvážne, udejú sa vynikajúce veci,“ hovorí komisár pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas, „Európska rada pre výskum je toho jasným dôkazom. Vo svojich prvých desiatich rokoch financovala 7 tisíc najlepších vedcov po celej Európe.“

Slovensko zaostáva

Vďaka tomu, že ERC podporí vedcov a ich tímy, a nie celé katedry, vytvára súťaživé prostredie. Národnosť úspešných riešiteľov nezohráva žiadnu úlohu a svoj výskum tak môžu vykonávať kdekoľvek v EÚ. Je to teda spôsob, ako do Únie prilákať najlepšie mozgy z tretích krajín, ale aj príčina, prečo všetci slovenskí výskumníci s výnimkou jedného pôsobia v zahraničí.

EurActiv.sk sa slabému zapojeniu Slovenských vedcov venoval v sérii článkov počas júnovej návštevy predsedu ERC Jeana-Pierra Bourguignona v Bratislave.

Čítajte viac: Dosiahne viac Slovákov na najprestížnejšie granty?

Blížiace sa výročie je aj pripomienkou našich nelichotivých výsledkov. Prestížny časopis Science včera uviedol, že najviac grantov v prepočte na jedného obyvateľa získalo Švajčiarsko. Na poslednom mieste tohto rebríčka je Slovensko. Lepšie je na tom aj Srbsko, Rumunsko či Turecko.

Týždeň osláv

Európska rada pre výskum svoje 10 výročie oslávi na vyše stovke podujatí po celej Európe. Komisár Moedas a laureát Nobelovej ceny Jean-Marie Lehn sa v Štrasburgu zúčastnia na dialógu s občanmi, v Bruseli bude prebiehať konferencia top európskych vedeckých kapacít a v londýnskej galérii Tate si experimenty bude môcť vyskúšať široká verejnosť.