Dáni pôjdu do dôchodku neskôr

 

Krátka správa

Po troch rokoch rozhovorov medzi sociálnymi partnermi a politickými stranami zvýši Dánsko vek odchodu do dôchodku na 67 rokov (zo súčasných 65). Zmena bude zavedená postupne do roku 2027. Zahŕňa aj vytvorenie dodatočných nástrojov proaktívnej politiky trhu práce, ktorých cieľom je zrýchliť prístup študentov k zamestnaniu a zvýšiť zamestnanosť medzi prisťahovalcami. Zvýši sa aj hranica minimálneho veku, v ktorom je možné odísť do predčasného dôchodku, a to zo 60 na 62 rokov.

Liberálno-konzervatívna vláda vedená premiérom Andersom Fogh Rasmussenom predstavila reformu 21. júna 2006, po troch rokoch konzultácií s hlavnými aktérmi. Získali podporu všetkých strán vládnej koalície, i väčšiny opozičných strán. Minister financií Thor Pedersen vyhlásil, že krajina nemá na výber „ak si chce zachovať politiku sociálneho štátu“. Dodal tiež, že „financovanie sociálnych výdavkov je veľkou výzvou v situácii, keď máme viac neaktívnych starších ľudí a menej aktívnych mladých ľudí“.

Zamestnávatelia však reformu kritizujú, pretože podľa nich nejde dosť ďaleko. Jørgen Søndergaard z Inštitútu pre sociálny výskum, think-tanku blízkeho zamestnávateľskej organizácii, pre noviny Berlingske Tidende označil reformy za“neambiciózne“. Podľa neho by mal byť systém podpory skoršieho odchodu do dôchodku, ktorý stojí ročne 3,35 miliardy eur, úplne zrušený.

Dánsko je, spolu s Írskom a Britániou, členskou krajinou ktorá zaznamenala v rokoch 2000-6 cyklický ekonomický rast. V tomto období vzrástli príjmy pracovnej sily o 18%, čo je viac ako dvojnásobok oproti priemery 8% v EÚ.