Česi získali 23 ERC grantov, Slováci jeden

zdroj: Lokesh Dhakar/Flickr

Granty Európskej rady pre výskum (European Research Council/ERC) sa doteraz pokúsilo získať 473 českých projektov. Aj preto dnes české inštitúcie hostia 23 držiteľov finančnej podpory, ktorá môže slúžiť aj ako indikátor excelentnej vedy v danej krajine. Navyše 20 českých výskumníkov, ktorí dosiahli na grant ERC, pôsobí v zahraničí.

Viacročné financovanie základného výskumu (frontier research) v Európskej únii z prostriedkov ERC často presiahne milión eur. Zdolať náročnú konkurenciu, v ktorej sa presadí menej ako 15 % projektov, sa teda oplatí.

Jednoduché porovnanie Českej republiky a Slovenska ukáže veľký nepomer aj po zohľadnení vyššieho počtu obyvateľov u našich západných susedov. Na Slovensku je jediným laureátom ERC grantu Ján Tkáč z Chemického ústavu SAV, štyria slovenskí vedúci úspešného grantového projektu pôsobia v zahraničí.

Česko dokázalo na svoje výskumné pracoviská prilákať piatich cudzincov. Atraktivita je ďalším znakom toho, ako dobre sa v krajine darí vedu podporovať. V tomto smere môže byť pre ostatných dobrým príkladom Veľká Británia. Spomedzi 1366 prijímateľov prestížneho grantu sú 660 cudzinci. Spojené kráľovstvo si takto k sebe odlieva najlepšie mozgy z celého sveta.

Ani lepšie neznamená ideálne

Kým v Čechách výdavky na vedu a výskum presiahli 2 % HDP, na Slovensku to nie ani 0.9 %. Pri vyše dvojnásobnom HDP Českej republiky to vo výsledku znamená štvornásobne vyššiu podporu. Z grantov ERC sa tu napríklad rieši tzv. teória racionálnej nepozornosti, analýza algoritmov, termodynamika v tekutinách alebo vývoj inteligentných robotov na chemické znečistenie.

S 19. miestom v počte získaných ERC grantov v rámci európskej dvadsaťosmičky nie sú v ČR spokojní. Minister školstva Pavel Bělobrádek už na jar vyhlásil, že chce úspešnosť vedcov v zápolení o granty riešiť dodatočným uvoľnením zdrojov.

O slabšej výkonnosti svojej krajiny však na pondelňajšej konferencii ERC Day in Slovakia hovoril tiež člen vedeckej rady ERC Tomáš Jungwirth. Český fyzik uviedol: „Česká republika má iba 23 grantov, Slovensko jeden. Pre mňa to nie je podstatný rozdiel. Štatisticky, v počte grantov na obyvateľa, je to v rámci Európy stále veľmi malé číslo.“

Česká republika je ale jedna z krajín, ktoré už zaviedli národný mechanizmus na zužitkovanie špičkových vedeckých projektov, ktoré napokon na európske peniaze nedosiahnu. Zložité posudzovanie na nadnárodnej úrovni uchádzačom s najvyššou známkou A zaručí prefinancovanie ich zámeru zo strany štátu. Na Slovensku táto možnosť zatiaľ nie je.

Rozhovor s Jánom Tkáčom, jediným držiteľom grantu ERC na Slovensku, si na stránkach EurActiv.sk budete môcť prečítať už zajtra.