Britská veda vraj stráca vplyv, no naďalej láka

Brexit, Oxford, veda, ERC

Oxfordská univerzita, (zdroj: Tejvan Pettinger/Flickr)

Dánska spoločnosť Novo Nordisk v pondelok oznámila, že v priebehu desiatich rokov investuje 145 miliónov eur do centra na výskum cukrovky v Oxforde. Približne stovka vedcov tu bude skúmať nové možnosti liečby diabetu 2. typu.

Britské univerzity, vrátane tej v Oxforde, opakovane varovali pred odchodom z Európskej únie. Obavy z poklesu atraktivity pre najlepších vedcov a investorov zatiaľ zažehnávajú výrobcovia liečiv. Domáce spoločnosti GlaxoSmithKline a AstraZeneca dajú v nasledujúcich rokoch na výskum vyše 800 miliónov eur.

Nové projekty ohlásili až po júnovom referende o brexite a nemá na ne vplyv ani to, že sa z Londýna odsťahuje Európska agentúra pre lieky (EMA).

EÚ: Financie, no najmä prestíž

Keďže sa premiérka Theresa Mayová nechce držať „zvyškov členstva v EÚ”, je veľmi otázne, ako sa po odchode z únie zachová napríklad 1400 riešiteľov grantov Európskej rady pre výskum (ERC).

Portál EuroScientist upozorňuje, že takmer polovica týchto výskumníkov vo Veľkej Británii nie sú Briti. Svoj výskum môžu jednoducho preniesť inam. Granty ERC sú totiž o uznaní, ktoré je porovnateľné len s udelením Nobelovej ceny.

Autor článku Thomas Koenig preto tvrdí, že stratou atraktívnych grantov Británia utrpí, aj keď ich vláda bude kompenzovať z domácich zdrojov. Utrpia aj Európa a Európska rada pre výskum, ktorú elitní britskí akademici vždy podporovali.

Kde sú tie pozitíva?

Konzervatívny ekonóm Tim Worstall vo svojom príspevku na webstránke časopisu Forbes uviedol, že „príliš veľa ľudí vníma pravdepodobné dopady brexitu opačne“.

Worstall argumentuje aj čerstvou investíciou Novo Nordisku. Britská libra sa voči euru oslabila, čo malo za následok, že ostrovná veda pre dánsku spoločnosť „zlacnela“ až o 20 %. Dáni síce po brexite prehodnocovali svoju investíciu, ale nakoniec vraj zavážili nižšie náklady.

Ekonomický expert, ktorý má blízko k populistickej strane UKIP, nie je jediným, kto verí, že odchod z únie je paradoxne príležitosťou na naštartovanie domácej vedy. Člen dolnej komory parlamentu George Freeman nedávno vyhlásil, že mimo dosahu „radikálnych lobistov v Európe“ by sa britská veda mohla vrátiť do svojich zlatých čias – viktoriánskej éry.

Na inovačnom fóre centra Rothamsted Research, najstaršieho poľnohospodárskeho výskumného centra na svete, Freeman o EÚ okrem iného povedal: „Nedokážete vybudovať ekonomiku 21. storočia na úzkej, obmedzujúcej platforme.“