Bratislavská deklarácia mladých výskumníkov zabodovala u ministrov

mladí výskumníci, Bratislavská deklarácia, ERC

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan, (zdroj: Rada EÚ)

Ministri európskej dvadsaťosmičky sa včera zamysleli nad tým, ako zatraktívniť vedu a výskum. Inšpiráciu pre svoje závery do veľkej miery načerpali z Bratislavskej deklarácie mladých výskumníkov.

„Chcem zdôrazniť, že podpora talentu je jednou z hlavných tém slovenského predsedníctva v Rade EÚ,“ uviedol na úvod tlačovej konferencie minister školstva SR Peter Plavčan. Deklarácia, na ktorej sa podieľali aj slovenskí výskumníci, sa v júli dostala na rokovanie neformálnej Rady EÚ pre konkurencieschopnosť (COMPET)v Bratislave a napokon aj na jej formálne vydanie v Bruseli.

Na stretnutí ministrov spoločne s Plavčanom vystúpil Michal Juríček z univerzity v Bazileji. Je jedným z mála Slovákov, ktorí dosiali na prestížny grant Európskej rady pre výskum (ERC).

Komisár pre vedu, výskum a inováciu Carlos Moedas vysvetlil, že sa diskutovalo o použití existujúcich nástrojov a tiež o tom, ako urobiť program Horizont 2020 ešte atraktívnejším: Mladí výskumníci chcú s EÚ vzťah, ktorý siaha za hranice fondov a peňazí. Je to tiež o tom, čo má nasledovať; o mentorstve, vytváraní sietí a uznaní.“

Európska únia potrebuje mladých výskumníkov. Hovorí sa, že v ideálnom prípade by ich do roku 2020 malo byť aspoň o milión viac. Na začiatku kariéry ale čelia mnohým bariéram, ktoré súvisia so slabším platovým ohodnotením, nestabilnými pracovnými podmienkami a prekážkami v mobilite.

Čítajte viac: Bratislavská deklarácia vyzýva na zatraktívnenie vedy pre mladých

Keďže na túto tému prebehli už mnohé iniciatívy, Rada EÚ vyzýva Európsku komisiu a členské štáty, aby aktívne pracovali na zvyšovaní povedomia o potrebách mladých výskumníkov.

Do záverov Rady tak prenikli vety o potrebe odbúrať aj posledné prekážky v rámci Európskeho výskumného priestoru (ERA), posilniť existujúce podporné mechanizmy a vytvoriť jasnú a štruktúrovanú víziu budúceho kariérneho uplatnenia.

Komisia by podľa ministrov mala preskúmať ďalšie možnosti sieťovania výskumníkov, aby sa dozvedali o grantoch na regionálnej, národnej aj nadnárodnej úrovni. Je tiež potrebné zmapovať ich mobilitu, prípadne uľahčiť ich návrat domov s už prebiehajúcim projektom.

Minister Plavčan tiež informoval, že slovenský parlament včera schválil novelu zákona o Fonde na podporu vzdelávania (FNPV), ktorá viac myslí na mladých výskumníkov. Pre agentúru TASR spresnil: „O veľmi nízko úročenú pôžičku vo FNPV sa môžu uchádzať aj mladí výskumníci do 35 rokov. Predtým to mohli len učitelia a študenti.“