Aké sú skutočné dôsledky odstúpenia Washingtonu od Parížskej dohody?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Donald Trump

Protest proti Trumpovi v Belgicku. FOTO: TASR/AP/Matt Dunham

Hoci rozhodnutie Spojených štátov odstúpiť od Parížskej dohody je poľutovaniahodné, pravdepodobne nebude mať žiadne veľké negatívne dôsledky na boj proti klimatickým zmenám, aspoň nie v krátkodobom horizonte.

analýze, ktorú v júni zverejnil, Oxfordský inštitút pre energetické štúdie, to tvrdí energetický expert David Robinson.

Podpora mimo Washingtonu

„Podpora štátov pre Parížsku dohodu mimo Spojených štátov sa zdá byť silná a podpora existuje aj v rámci Spojených štátov na úrovni administratívy štátov a miest, ako aj v rámci finančného, korporátneho a mimovládneho sektora,“ píše sa v analýze.

Dôležitú úlohu v znižovaní emisií zohrávajú aj technológie.

Inovácie a úspory z rozsahu vysokým tempom znižujú náklady na obnoviteľné energie, batérie, inteligentné systémy a elektrické vozidlá.

Napriek tomu, že tieto trendy podporovali v začiatkoch verejné politiky, náklady budú klesať aj naďalej, predpovedá Robinson.

Budíček pre ostatných

Autor analýzy sa hlási k optimistickému pohľadu na vec. Neobáva sa, že rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa bude inšpirovať ďalšie štáty – napríklad Poľsko, ktoré ho práve hostí.

„Existuje iný pohľad, a to, že (Trumpovo) rozhodnutie bude slúžiť ako budíček, ktorý je veľmi potrebný, pretože súčasné politiky a záväzky – aj bez odstúpenia Spojených štátov – nezodpovedajú výzve (globálneho otepľovania).

Robinson sa odvoláva na tvrdenia vedcov, podľa ktorých súčasné národné záväzky nebudú stačiť na dosiahnutie hlavného cieľa Parížskej dohody: obmedzenia otepľovania do konca storočia na dva stupne Celzia v porovnaní s predpriemyselným obdobím.

Zníženie amerického vplyvu

Analytik chápe rozhodnutie odstúpiť od Parížskej dohody ako „širší útok na Trumpovej administratívy na multilateralizmus, inšpirovaný alebo aspoň podporovaný víziou sveta ako hry s nulovým súčtom.“

Jedným z jeho dôsledkov je však zníženie amerického vplyvu vo svete. „To povzbudzuje Čínu, aby zohrávala významnejšiu úlohu,“ varuje Robinson.

Konkrétnym dôsledkom môže byť podľa analytika silnejší vplyv Pekingu na písanie pravidiel pre dodržiavanie Parížskej dohody, čo bude predmetom ďalších klimatických konferencií.

„Môžu byť slabšie v oblasti transparentnosti, ako by boli, keby pri stole sedeli Spojené štáty,“ napísal Robinson o pravidlách.

Donald Trump zavádzal

Dôvody, pre ktoré Trump oznámil odstúpenie od protokolu, súvisia podľa analytika s domácou politikou. „Prezidentovo zdôvodnenie je zavádzajúce a takmer určite nebolo skutočným dôvodom,“ tvrdí analytik.

Podľa neho neexistuje žiadny dôkaz, že Parížska dohoda znevýhodňuje Spojené štáty a že odstúpenie od nej vráti do Ameriky pracovné miesta.

Čo sa týka Zeleného klimatického fondu, Barack Obama sa za Spojené štáty zaviazal prispieť tri miliardy dolárov. Washington už previedol jednu miliardu dolárov, ďalšie príspevky doteraz neschválil americký Kongres.

To podľa Robinsona znamená, že americkú politiku Trump nezmenil. Ak navyše Amerika zostane pri spomínanej jednej miliarde, jej príspevok na obyvateľa bude tri doláre, „čo je o trochu viac ako v prípade Južnej Kórey.“