Vzali sa v Bruseli, chcú sa usadiť v Rumunsku. Rozhodne Súdny dvor EÚ

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Na Súdny dvor EÚ sa obrátil rumunský ústavný súd.

Ten rieši prípad, kde sa naň obrátila rumunsko-americká dvojica, ktorá chce, aby jej zväzok, uzavretý v roku 2010 v Belgicku, bol uznaný. Manželstvá osôb rovnakého pohlavia nie sú v Rumunsku, členskom štáte EÚ, podľa zákona platné.

Pojednávanie v tejto veci sa Luxemburgu začalo v utorok.

Rumunská právnička Iustina Ionescová na súde uviedla, že manželstvo dvojice by malo byť uznané na základe princípu o voľnom pohybe osôb v EÚ.

“Veríme v múdrosť európskych sudcov, ktorí dokážu rozhodnúť v náš prospech a napraviť tak nespravodlivosť v Rumunsku,” vyhlásil Adrian Coman, ktorý od roku 2012 bojuje o právne uznanie svojho manželstva s občanom USA Claibournom Robertom Hamiltonom.

Coman požiadal rumunské veľvyslanectvo v Belgicku o prepis belgického sobášneho listu, čo rumunský konzulát odmietol, čím zahatal cestu k nároku na pobyt pre Comanovho manžela. Rumunský občan pred Súdnym dvorom EÚ tvrdí, že dochádza k porušeniu jeho práva slobodne si vybrať miesto na pobyt s najbližším rodinným príslušníkom v rámci EÚ.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/tasr-politicke-udalosti/fra-nespravne-staromodne-nazory-na-lgbt-osoby-ohrozuju-ich-ludske-prava/

Právni zástupcovia Rumunska, Maďarska, Poľska a Lotyšska v utorok na luxeburskom súde uviedli, že nechcú, aby sa termín “manžel/manželka” týkal aj zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

Predstavitelia Európskej komisie vyhlásili, že manželstvá homosexuálnych osôb alebo ich civilné zväzky (registrované partnerstvá) sú uznávané alebo majú právnu ochranu v 22 z 28 členských krajín EÚ. Právnu ochranu dvojiciam homosexuálnych partnerov v súčasnosti neposkytujú Rumunsko, Poľsko, Slovensko, Bulharsko, Litva a Lotyšsko.

Odpor voči vzťahom osôb rovnakého pohlavia je v Rumunsku často silný. V tejto krajine prestala byť homosexualita trestným činom až v roku 2002.

Coman a Hamilton pricestovali na vypočúvanie do Luxemburgu z New Yorku, kde žijú, informovala v utorok tlačová agentúra AP.