Taliansky minister: migrácia ustupuje

Talianska pobrežná stráž zachraňuje utečencov pri ostrove Lampedusa. Zdroj: UNHCR/Flickr

Taliansko prijalo nedávno nový kódex, ktorým sa majú riadiť lode mimovládnych organizácií zachraňujúce osoby, ktoré sa pokúšajú prejsť do Európy cez stredozemné more.

Podľa vyšetrovateľa OSN však talianske snahy povedú k zvýšeniu úmrtí migrantov a utečencov.

Otázka migrácie v talianskej politike dominuje, za posledné štyri roky prišlo do krajiny takmer 600 000 ľudí. Budúci máj čakajú Taliansko parlamentné voľby, verejná mienka je voči imigrantom stále viac nepriateľská.

„Stále sme v tuneli, je to dlhý tunel, ale na jeho konci už vidím svetlo“, povedal minister vnútra Marco Minniti na tlačovej konferencii v utorok.

Najviac migrantov prišlo z Líbye začiatkom roka, v posledných mesiacoch počet klesol. Podľa údajov ministerstva vnútra sa v roku 2017 doteraz do Talianska dostalo 97 293, čo je o 4,15 percenta, než za rovnaké obdobie minulého roku.

Podľa Minnitiho rovnaký trend pokračuje aj v auguste.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/nelegalna-migracia-sa-presuva-z-talianskej-na-spanielsku-cestu/

Taliansko sa snaží zastaviť migráciu dvoma spôsobmi: posilnením spolupráce s Líbyou, a tlakom na mimovládne organizácie, ktoré v Stredozemnom mori zachraňujú migrantov.

„Bolo dôležité intervenovať na druhej strane Stredozemného mora, a my sme sa zamerali na Líbyu. Je to zložité, no teraz sa zdá, že sa niečo hýbe“, povedal minister.

Taliansko pomáha s výcvikom líbyjskej pobrežnej stráže a posilňovaním jej vybavenia, vrátane lodí.

Podľa Minnitiho sa chcú zamerať aj na podmienky, v ktorých žijú migranti vrátení z mora na líbyjské pobrežie. Taliansko bude distribuovať pomoc v mestách Sabratha a Zowarah, ktoré sú hlavnými uzlami pašovania migrantov.

Taliansky minister vnútra sa 28. augusta stretne s rezortnými kolegami z Líbye, Čadu, Nigeru a Mali, a čoskoro sa v Ríme stretne aj so starostami líbyjských miest, cez ktoré prechádzajú migračné toky.

Kontroverzný kódex

Talianska vláda zaviedla kódex správania sa pre lode mimovládnych organizácií, ktoré zachraňujú migrantov. Okrem iného im prikazuje, aby boli na palubách plavidiel vždy ozbrojení príslušníci talianskej polície, ktorí majú pomôcť bojovať proti pašerákom.

S kódexom zatiaľ súhlasilo päť z ôsmych organizácií operujúcich v južnom Stredomorí. Doktori bez hraníc ho odmietajú.

Kódex kritizovala aj členka výboru nezávislých expertov OSN Agnes Callamard. Podľa nej skomplikuje záchranárske práce a bude viesť k vyššiemu počtu úmrtí.

„Tento kódex správania sa a celkový akčný plán naznačujú, že Taliansko, Komisia EÚ a členské štáty EÚ považujú riziko a realitu úmrtí na mori za cenu, ktorú sa oplatí zaplatiť za to, aby odstrašili migrantov a utečencov“, píše vo vyhlásení.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/kodex-o-postupoch-pri-zachrane-migrantov-vacsina-mimovladok-odmietla/

Taliansky minister to ale vidí inak.

„Demokratická krajina (ako Taliansko) sa nenaháňa za migračnými tokmi, ale riadi ich… neriadené toky ohrozujú demokraciu krajiny“, povedal Minniti. „Taliansko neustupuje, ale ostáva pri jednoznačnom záväzku zachraňovať na mori.“