Polícia pátra. Cez dovolenkové pohľadnice

Foto: Europol

Europol, policajná agentúra EÚ, oznámila, že policajné úrady naprieč európskymi štátmi rozoslali “letné pohľadnice” s fotografiami a menami nebezpečných zločincov na úteku.

“Ich presné adresy sú pre nás stále neznáme. Pomôžete nám ich nájsť?” uvádza sa na nich.

Zločinci obľubujú dovolenkové destinácie

Europol vo výzve pre občanov členských krajín EÚ uviedol, že kým si v lete väčšina ľudí snaží nájsť čas na zaslúžený oddych, zločinci si “neberú dovolenku”, pričom prázdninové destinácie sa osvedčili ako obľúbené úkryty pre zločincov na úteku.

“Vaše informácie môžu byť životne dôležité pre dolapenie niektorých z najhľadanejších európskych zločincov na úteku,” uvádza sa v dokumente Europolu, ktorý túto výzvu zdieľa s národnými policajnými orgánmi a Európskou sieťou tímov aktívne pátrajúcich po osobách na úteku (ENFAST).

Zoznam najhľadanejších kriminálnikov

Europol upozornil, že zoznam najhľadanejších kriminálnikov na úteku je dostupný na stránke www.eumostwanted.eu/summercampaign. Ide o zoznam zločincov, ktorí spáchali závažné trestné činy v 21 krajinách EÚ a v prípade ktorých tradičné vyšetrovacie metódy zatiaľ neviedli k ich dolapeniu. Europol predpokladá, že väčšina z nich sa skrýva v inej krajine ako v tej, kde sa spáchali trestný čin.

Hľadaný zo Slovenska

Internetová pohľadnica zo Slovenska upozorňuje na hľadaného Mariána Štajgára (37), ktorý je stíhaný za vraždu a vážne ublíženie na zdraví.

Policajná agentúra EÚ upozornila Európanov, že aj vďaka šíreniu “pohľadníc” s portrétmi a menami zločincov môžu prispieť k poskytnutiu cenných informácií a dolapeniu nebezpečných zločincov. “Čím viac sa tieto pohľadnice zobrazia, tým je väčšia možnosť, že polícia týchto zločincov nájde a dá ich za mreže”, uvádza sa vo výzve Europolu.

Štyria sa vzdali

Doteraz sa vyhľadávanie zločincov za pomoci verejnosti ukázalo ako veľmi úspešné. Od spustenia stránky www.eumostwanted.eu začiatkom roka 2016 túto doménu navštívilo viac ako 2,5 milióna návštevníkov a aj takto získané informácie viedli k zadržaniu 36 zločincov z kategórie tých najhľadanejších. Jedenásti z nich boli zatknutí priamo vďaka informáciám poskytnutých verejnosťou cez platformu “EU Most Wanted”. Štyria zločinci na úteku sa úradom vzdali sami potom, ako sa objavili na tomto zozname.