Europol vyšetruje aktivity Islamského štátu na sociálnych sieťach

vnútro a spravodlivosť

Riaditeľ európskeho policajného úradu Europol Rob Wainwright, foto: TASR /AP

„Prešetrujeme možnosť, že Islamský štát a iné teroristické skupiny zakladajú platformu sociálnej siete“, povedal komunikačný predstaviteľ európskej policajnej agentúry Europol Jan Op Gen Oorth.

„Stále pracujeme na identifikácii plných detailov tohto prípadu, vrátane kto to vytvára a za akým účelom“, povedal Oorth pre agentúru AFP. Dodal, že sa ukazujú možné prepojenia na IS a ďalších extrémistov.

https://euractiv.sk/rozhovory/zahranicie-a-bezpecnost/koordinator-eu-pre-boj-s-terorizmom-hrozba-prichadza-zvnutra/

Minulý týždeň uskutočnil Europol dvojdňovú operáciu proti online aktivitám radikálnych organizácií.

S pomocou polície z Belgicka, Grécka, Poľska, Portugalska a Spojených štátov vyhodnotil viac ako 2 000 prípadov online obsahu ako „nebezpečných a škodlivých“, a poskytovateľov online služieb požiadal o ich odstránenie.

„Tento koordinovaný úder proti teroristickej propagande sa zameral najmä na online produkciu teroristických materiálov médií prepojených na IS a al-Kájdu“, informoval Europol.

Boli medzi nimi propagačné videá, či publikácie oslavujúce alebo podporujúce terorizmus a extrémizmus.

Pri šírení propagandy džihádisti doteraz často spoliehali na mainstreamové sociálne médiá. Minulý rok boli populárnym komunikačným nástrojom súkromné kanály na aplikáciách, ako je Telegam.

Technologické firmy sa ocitli pod politickým tlakom, aby zakročili proti šíreniu extrémistických materiálov a zneužívaniu kryptovanej komunikácie.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/internetovi-giganti-pripravuju-mechanizmus-pre-boj-s-terorizmom/

Radikálne skupiny to núti k hľadaniu nových kanálov.

„Hľadajú tiež nových poskytovateľov služieb aby zaistili, že sa ich odkazy dostanú potenciálnym podporovateľom, sme tie svedkami rastúceho záujmu o platformy, ktoré nevyžadujú identifikáciu.“