Europarlament sa zaoberá sexuálnym obťažovaním. Sám má s ním problémy

Stredajšie zasadanie Európskeho parlamentu. FOTO: Twitter.com

Europoslanci v stredu diskutovali o sexuálnom násilí a obťažovaní. Rozprava mala  pôvodne nadviazať na kampaň #MeToo, ktorá sa stala virálnou po škandále hollywoodskeho filmového producenta Harveyho Weinsteina.

Európsky parlament (EP) sa však nakoniec zaoberal predovšetkým incidentmi, ktoré sa týkajú jeho vlastných zamestnancov.

Stále nové svedectvá

Denník Times počas víkendu priniesol svedectvá niekoľkých žien o sexuálnom obťažovaní zo strany zamestnancov Európskeho parlamentu. Medzi previnilcami sú viacerí skúsení europoslanci z celého politického spektra, vrátane bývalých ministrov.

Jedna z poškodených žien opísala prostredie EP ako „epicentrum obťažovania“. Tvrdí, že europoslanci zámerne prijímajú mladé asistentky, pričom za svoje správanie k nim sa nikomu nezodpovedajú.

S ďalšími svedectvami prišiel tento týždeň portál Politico, pre ktorý už vyše 100 žien vyrozprávalo svoje skúsenosti s nevhodným správaním európskych úradníkov.

Jedna z obetí – asistentka europoslanca – dokonca hovorí o znásilnení jedným zo zamestnancov europarlamentu. Tvrdí, že tak ako ona, ani jej nadriadený nevedel, na koho sa majú v takomto prípade obrátiť.

„Ak existujú nejaké formálne postupy na oznámenie, tak ja o nich neviem. Cítila som sa úplne opustená,“ povedala o incidente z roku 2016 pre Politico. „Hoci mi nakoniec bola poskytnutá pomoc, neustále ma niekto presviedčal, aby som nešla na políciu,“ dodala.

Z niektorých obvinení vyplýva, že poslanci sexom podmieňujú zisk pracovných zmlúv, prípadne vysielajú  mladé asistentky do barov, aby vyjednávali legislatívne služby výmenou za tie sexuálne.

Malé kancelárie a veľa cestovania

Francúzsky europoslanec Edouard Martin upozorňuje na veľmi pochybné pracovné zmluvy asistentov. Členom europarlamentu totiž dávajú možnosť vyhodiť podriadených zo zamestnania bez toho, aby sa o pozadie prepustenia niekto zaujímal. Podľa neho v prostredí EP neexistuje nikto dôveryhodný, na koho by sa zamestnanci mohli obrátiť.

„(Obete) nežiadajú nikoho o pomoc, pretože sa necítia chránené. Vedia, že budú prepustené hneď, ako svojich zamestnávateľov nahlásia.“

Podľa Martina hrá v tomto ohľade hrajú veľkú rolu časté cesty europoslancov medzi Štrasburgom a Bruselom. Mnohí z nich sú v hlavnom meste Belgicka trvalo usadení aj so svojimi rodinami. Problém nastáva vo chvíli, keď Brusel kvôli práci opustia. 

„Trávia veľa času v hoteloch, baroch a reštauráciách, kde môžu ľahko podľahnúť uvoľnenej atmosfére. Jednoducho sa nechajú uniesť,“ upresnil francúzsky politik.

Podľa jedného zo zamestnancov europarlamentu, ktorý ponúkol svoje svedectvo portálu Politico, môže „k obťažovaniu zviesť“ aj prostredie europoslaneckých kancelárií, pretože sú malé a velí im jeden silný líder.

Netransparentný výbor

Svedectvá, ktoré má portál Politico dokazujú, že viacero z obetí sa so svojimi skúsenosťami obrátilo na zástupcov Európskeho parlamentu. Napriek tomu, že o prípadoch vedeli aj niektorí europoslanci, nikdy nedostali žiadnu podporu.

Európsky parlament má podľa jeho predsedu Antonia Tajaniho viacero účinných nástrojov pre prípady sexuálneho obťažovania. V utorkovej tlačovej správe pripomenul rezolúciu z minulého roku a existenciu poradného výboru EP, ktorý sa špeciálne zaoberá všetkými druhmi obťažovania, vrátane toho sexuálneho.

Výbor minulý rok spustil kampaň na zvýšenie povedomia o tejto záležitosti medzi europoslancami. Niečo podobné pre ich asistentov však zatiaľ chýba.

Tajani tiež uviedol, že spomenutý výbor zatiaľ „neobdržal žiadne formálne sťažnosti“. Edourad Martin si však myslí, že obete európskej inštitúcii neveria.

„Je to veľmi uzavretý výbor. Nikto nevie, čo sa deje so svedeckými výpoveďami a nevieme ani, aké postihy sú prijímané.“

Hovorkyňa EP Marjory van den Broekeová na rozdiel od Tajaniho potvrdila, že v minulých rokoch došlo k niekoľkým oznámeniam prípadov sexuálneho obťažovania, následkom čoho malo dôjsť k prepusteniu viacerých zamestnancov.

Odmietla však potvrdiť, že by bol v minulosti oznámený prípad znásilnenia. Aj v prípade, že by k niečomu takému došlo, „parlament by o tom informovať nemohol“, dodala Broekeová.

Obvinením zo sexuálneho obťažovania na pôde európskych inštitúcií sa v minulosti zaoberal aj úrad ombudsmana EÚ.

Nezáujem europoslancov

Poslanci Európskeho parlamentu včera s komisárkou Ceciliou Malmströmovou diskutovali o preventívnych opatreniach voči sexuálnemu obťažovaniu a o ochrane jeho obetí.

Rozprava na túto tému však neprilákala veľa europoslancov. Vystúpeniam predovšetkým ženských zastupiteliek naslúchala prázdna sála, ktorá sa zaplnila až na konci diskusie pred záverečným hlasovaním.

Niektorí europoslanci požadujú od exekutívy prijatie novej smernice, ktorá dôrazne postaví násilie na ženách mimo zákona, alebo vykonanie auditu, ktorý preverí tvrdenia personálu Európskeho parlamentu.

„Všade na svete sa ženy prebúdzajú. Je tu celosvetové hnutie, ktoré ukazuje, čo nie je akceptovateľné,“ vyhlásila v pléne eurokomisárka pre obchod Cecília Malmströmová. Odmietla však prijímanie novej legislatívy nad rámec tej súčasnej.

„Máme veľa zákonov a kódexov správania, ktoré majú riešiť všetky druhy násilia. Musíme sa zamerať na ich dodržiavanie, tam nás čaká najviac práce.“ Prisľúbila zároveň, že sa v spolupráci s Eurostatom pokúsi o výskum rodovo založeného násilia na európskej úrovni.

Podľa dánskej europoslankyne Sophii In’t Veldovej je hlavný problém v zložitých podmienkach pre oznamovanie incidentov. „Prečo bolo v parlamente údajne nahlásených len 10 prípadov obťažovania? Musíme naším zamestnancom nahlasovanie uľahčiť.“

Už vo štvrtok sa bude hlasovať o novej rezolúcii, v ktorej europoslanci vyzývajú Komisiu a členské štáty, aby pritvrdili v boji proti sexuálnemu obťažovaniu.