Poľská premiérka obviňuje Macrona z protekcionizmu

Poľská premiérka Beata Szydlo. Zdroj: Darek Delmanovicz/EPA

„Naozaj ma znepokojuje, že francúzsky prezident podkopáva piliere Európskej únie a snaží sa zaviesť protekcionizmus, útokmi na jednotný trh a voľný pohyb osôb a služieb“, povedala Szydło pre stanicu TVP.

„Sú to znepokojujúce signály. Myslím, že nastal čas, aby niektorí z lídrov EÚ odpovedali na otázku, či je pre nich jednota skutočne dôležitá… alebo či chcú niektorí z týchto lídrov Európsku úniu rozdeliť.“

Pre Macrona je revízia Smernice o vyslaných pracovníkoch jedným z hlavných predvolebných sľubov. Očakáva sa, že na ňu bude tlačiť na summite 19.-20. októbra.

Podľa predstaviteľov niektorých bohatších krajín, ako Francúzsko, Nemecko či Rakúsko, umožňuje súčasné znenie smernice „sociálny dumping“ – obchádzanie sociálnych zákonov a pravidiel prijímajúcej krajiny.

https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/spravodajkyna-smernice-o-vyslanych-pracovnikov-kritizuje-macrona/

Krajiny strednej a východnej Európy, z ktorých mnoho tzv. vyslaných pracovníkov pochádza, sú však proti sprísňovaniu pravidiel. V snahe nájsť kompromis sa prezident Macron stretol s lídrami Českej republiky, Slovenka, Rumunska a Bulharska.

Najviac „vyslaných pracovníkov“ pochádza práve z Poľska. Varšava je v súčasnosti pod politickým tlakom EÚ – Komisia proti nej začala konanie pre poručovanie pravidiel právneho štátu.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/sucasna-vlada-odsuva-polsko-na-okraj-europy-mysli-si-macron/

Minulý mesiac prezident Macron povedal, že Poľsko je „krajinou, ktorá sa rozhodla ísť proti európskym záujmom v mnohých oblastiach“. Riskuje, že sa v budúcnosti ocitne „na okraji“ EÚ.

V tom čase nazvala Szydło kritikou „arogantnou“. V utorok, 5. septembra, však naznačila možnosť kompromisu.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/mimovladne-agentury-v-polsku-vlada-nas-spehuje/

Reparácie za druhú svetovú vojnu

Poľská vláda pritvrdzuje smerom k Berlínu. V pondelok poľský minister zahraničných vecí vyhlásil, že by Poľsko a Nemecko mali začať vážne rokovať o reparáciách za škody, spôsobené okupáciou počas druhej svetovej vojny. Podľa jeho kolegu by mohlo ísť o približne bilión dolárov.

 

„Mali by sme si s Nemeckom sadnúť k vážnym rozhovorom a spoločne sa zamyslieť, ako sa postaviť k otázke“ reparácií, povedal Witold Waszczykowski pre varšavské rádio RFM.

„Ako sa vysporiadať s faktom, že nemecký útok (na Poľsko) v 1939 a nevyriešené povojnové otázky stále vrhajú tieň na poľsko-nemecké vzťahy?“

Podľa Waszczykowského Varšava pripravuje formálnu pozíciu k reparáciám. Nepovedal však, kedy ju plánuje zverejniť.

„Faktom je, že Poľsko bolo počas vojny zničené, boli tu spáchané hrozné zločiny, a nedostali sme za to žiadnu kompenzáciu“, povedal šéf poľskej diplomacie.

Poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak v sobotu (2. septembra) povedal, že Varšava môže žiadať od Berlína bilión dolárov.