„Naozaj ma znepokojuje, že francúzsky prezident podkopáva piliere Európskej únie a snaží sa zaviesť protekcionizmus, útokmi na jednotný trh a voľný pohyb osôb a služieb“, povedala Szydło pre stanicu TVP.
„Sú to znepokojujúce signály. Myslím, že nastal čas, aby niektorí z lídrov EÚ odpovedali na otázku, či je pre nich jednota skutočne dôležitá… alebo či chcú niektorí z týchto lídrov Európsku úniu rozdeliť.“
Pre Macrona je revízia Smernice o vyslaných pracovníkoch jedným z hlavných predvolebných sľubov. Očakáva sa, že na ňu bude tlačiť na summite 19.-20. októbra.
Podľa predstaviteľov niektorých bohatších krajín, ako Francúzsko, Nemecko či Rakúsko, umožňuje súčasné znenie smernice „sociálny dumping“ – obchádzanie sociálnych zákonov a pravidiel prijímajúcej krajiny.
https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/spravodajkyna-smernice-o-vyslanych-pracovnikov-kritizuje-macrona/
Krajiny strednej a východnej Európy, z ktorých mnoho tzv. vyslaných pracovníkov pochádza, sú však proti sprísňovaniu pravidiel. V snahe nájsť kompromis sa prezident Macron stretol s lídrami Českej republiky, Slovenka, Rumunska a Bulharska.
Najviac „vyslaných pracovníkov“ pochádza práve z Poľska. Varšava je v súčasnosti pod politickým tlakom EÚ – Komisia proti nej začala konanie pre poručovanie pravidiel právneho štátu.
https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/sucasna-vlada-odsuva-polsko-na-okraj-europy-mysli-si-macron/
Minulý mesiac prezident Macron povedal, že Poľsko je „krajinou, ktorá sa rozhodla ísť proti európskym záujmom v mnohých oblastiach“. Riskuje, že sa v budúcnosti ocitne „na okraji“ EÚ.
V tom čase nazvala Szydło kritikou „arogantnou“. V utorok, 5. septembra, však naznačila možnosť kompromisu.
https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/mimovladne-agentury-v-polsku-vlada-nas-spehuje/
Reparácie za druhú svetovú vojnu
Poľská vláda pritvrdzuje smerom k Berlínu. V pondelok poľský minister zahraničných vecí vyhlásil, že by Poľsko a Nemecko mali začať vážne rokovať o reparáciách za škody, spôsobené okupáciou počas druhej svetovej vojny. Podľa jeho kolegu by mohlo ísť o približne bilión dolárov.
Now for some Polish optimism. PM Szydło doesn’t think that trotting out massive war reparations demands will hurt relations with Germany. https://t.co/8w4Zi6H4VN
— Jan Cienski (@jancienski) September 6, 2017
„Mali by sme si s Nemeckom sadnúť k vážnym rozhovorom a spoločne sa zamyslieť, ako sa postaviť k otázke“ reparácií, povedal Witold Waszczykowski pre varšavské rádio RFM.
„Ako sa vysporiadať s faktom, že nemecký útok (na Poľsko) v 1939 a nevyriešené povojnové otázky stále vrhajú tieň na poľsko-nemecké vzťahy?“
Podľa Waszczykowského Varšava pripravuje formálnu pozíciu k reparáciám. Nepovedal však, kedy ju plánuje zverejniť.
„Faktom je, že Poľsko bolo počas vojny zničené, boli tu spáchané hrozné zločiny, a nedostali sme za to žiadnu kompenzáciu“, povedal šéf poľskej diplomacie.
Poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak v sobotu (2. septembra) povedal, že Varšava môže žiadať od Berlína bilión dolárov.