Turecko: jeden krok vpred, dva vzad?

 

Krátka správa

Konzervatívna europoslankyňa, podpredsedníčka Spoločnej parlamentnej delegácie EÚ-Turecko Renate Sommer (EĽS-ED) vyhlásila, že od začiatku prístupových rokovaní s Tureckom 3. októbra 2005 „nedošlo k žiadnemu reformnému pokroku“ Potvrdil to a zástupca Európskej komisie v Turecku Hansjorg Kretschmer, ako aj veľvyslanci a ďalší zástupcovia členských štátov EÚ v Ankare.

Podľa odhadov európskych diplomatov niektoré iniciatívy tureckej vlády smerujú skôr k zrušeniu reforiem, po ktorých volá Európska únia. Príkladom je nový antiteroristický zákon, čakajúci na schválenie tureckého parlamentu, podľa ktorého bude možné minimálne 20% kriminálnych činov v trestnom zákonníku klasifikovať ako teroristické činy. Zákon navyše výrazne obmedzí slobodu tlače, ktorá je už teraz na veľmi nízkej úrovni. Európska komisia preto žiada výrazné úpravy zákona. Tie sú potrebné aj s ohľadom na paragraf 301 tureckého trestného zákonníka, na základe ktorého bol spisovateľ Orhan Pamuk obžalovaný z urážky tureckého národa.

Europoslankyňa uviedla: „Vôbec nie je jasné, či bude turecká strana na tieto zmeny pripravená. Pochybnosti vzbudzujú stanoviská tureckých členov Spoločného parlamentného výboru. Znepokojila ma aj odpoveď ministra zahraničných vecí Gula na moju otázku o možnej invázii tureckých jednotiek do severného Iraku, že ak USA nevyvinulo žiadne úsilie na boj proti PKK (Kurdská strana pracujúcich), ktorej predstavitelia sa tam skrývajú, Turecko si prirodzene osobuje právo znovu nastoliť poriadok v tomto regióne.“

Ticho zavládlo aj v otázke doplňujúceho protokolu k Ankarskej dohode. Turecko stále odmieta uznať Cyprus a rozšíriť colnú úniu s EÚ na tento jej členský štát. Komisár Rehn požaduje otvorenie tureckých prístavov a letísk najneskôr do konca roka. Turecká strana trvá na tom, že zastavenie bojkotu Cypru zo strany Turecka bude možné iba v prípade, že EÚ zruší embargo proti severnej tureckej časti ostrova. „Požiadala som európskych diplomatov v Ankare, aby Európskej komisii i Rade ministrov pripomenuli, že európska strana v tejto otázke pohrozila Turecku pozastavením prístupových rokovaní,“ povedala nemecká europoslankyňa. „Obávame sa, že Ankara chce použiť Cyperskú otázku v parlamentných voľbách v roku 2007, aby demonštrovala voličom svoju neústupnosť. Ak to dovolíme, Európska únia definitívne prehrala. Nesmieme umožniť vstup Turecka za čisto tureckých podmienok!“ vyhlásila poslankyňa.

Európska komisia koncom apríla 2006 oznámila, že zatiaľ neotvorí rokovania s Ankarou o negociačných kapitolách „verejné obstarávanie“ a „hospodárska súťaž“. V správe o screeningovom procese kapitoly verejné obstarávanie Komisia kritizovala Turecko za to, že neimplementovalo zákon o verejnom obstarávaní, a ani nezačalo pracovať na „akčnom pláne“ k tejto kapitole. Turecký pokrok v oboch kapitolách podľa Komisie „nedosahuje kritériá pre otvorenie rokovaní“. Komisia zároveň rozhodla o otvorení rokovaní o kapitole Vzdelávanie a kultúra po mesiacoch vášnivých diskusií, či má kapitola zahŕňať aj politické kritériá. Konečné rozhodnutie však zatiaľ nepadlo.

Prístupové rokovania Turecka potrvajú minimálne 10-15 rokov a neexistuje záruka, že sa skončia plným členstvom krajiny v Európskej únii.