SaS smeruje k euroliberálom

Grémium ELDR (strany Európskych liberálnych demokratov) na zasadnutí 18. júna podporilo prijatie slovenskej strany Sloboda a Solidarita za riadneho člena.

"Strana, ktorú vedie architekt slovenského systému rovnej dane Richard Sulík získala 12,14 % hlasov a so ziskom 22 kresiel v parlamentných voľbách je treťou najväčšou stranou v slovenskom parlamente a jednou z najúspešnejších liberálnych strán v Strednej Európe v poslednom období", uvádza ELDR na svojej webovej stránke. 

Chvália najmä jej volebnú kampaň a to, že sa zamerala na kombináciu využívania aplikácií webu 2.0 a tradičnej kampane založenej na stretávaní sa s ľuďmi naprieč Slovenskom.

„Sme nadšení, že vidíme politickú stranu s jasným liberálnym profilom, dobre organizovanou štruktúrou a čerstvými kandidátmi, ktorej sa tak dobre darí.“

„SaS je najsľubnejšia liberálna strana, ktorá sa na Slovensku sformovala. Podporujme slovenského novica, aby sa pripojil k ELDR", konštatuje predsedníčka európskych liberálnych demokratov a zároveň belgická europoslankyňa Annemie Neyts-Uyttebroeck. 

Konečné rozhodnutie o prípadnom prijatí strany Richarda Sulíka do ELDR má padnúť na Rade ELDR, čo je orgán strany, ktorý rozhoduje o prijímaní nových členov a najbližšie sa zíde v októbri vo fínskych Helsinkách.

Zo Slovenska je členom ELDR aj strana Slobodné fórum, ktorého predsedníčka Zuzana Martináková nedávno ohlásila odchod z politiky. ELDR združuje 56 členských strán z celej Európy. Aktuálne majú liberáli premiérov vo Fínsku, Estónku, Írsku a Dánsku. V kolégiu 27 európskych komsiárov môžu rátať s ôsmymi (Kallas, Kroes, Geoghegan-Quinn, De Gucht, Malmström, Potočnik, Rehn, Vassiliou).  

V Európskom parlamente funguje strana ELDR pod hlavičkou ALDE (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu), do ktorej patrí aj centristická EDP (European democratic party). Ak by mala SaS zastúpenie v Európskom parlamente sedeli by v jednej frakcii s ĽS-HZDS, ktorá je členom EDP.