Prístup k europeniazom by mal byť spojený aj s normami právneho štátu

eurofondy

Angela Merkelová a Viktor Orbán. Zdroj: TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert

Európska únia by mala mať možnosť obmedziť prístup jednotlivých členských krajín k peniazom z jej fondov v prípadoch, keď tieto krajiny nedodržiavajú normy právneho štátu. Zavedenie takéhoto kritéria pri čerpaní prostriedkov z tzv. eurofondov navrhuje nemecká spolková vláda.

Podľa dokumentu nemeckého ministerstva hospodárstva, o ktorom dnes informovala tlačová agentúra DPA, by sa malo zvážiť uplatňovanie navrhovanej zmeny od roku 2020. V súčasnosti by mohli byť takýmto opatrením postihnuté krajiny ako Maďarsko alebo Poľsko, keďže vo veľkej miere využívajú eurofondy, ale podľa názoru Európskej komisie porušujú princípy právneho štátu, upozorňuje DPA.

Nejde o revolučnú myšlienku

V Európskej komisii a Európskom parlamente sa už dlhšie debatuje o naviazaní pomoci pre hospodársky slabšie regióny EÚ nielen na dodržiavanie základných princípov právneho štátu, ale aj integráciu utečencov.

V uvedenom dokumente nemeckej vlády sa zdôrazňuje, že v budúcnosti by mali byť podporované aj tie regióny, ktoré mimoriadnym spôsobom čelia výzvam, ako je integrácia utečencov či zvládanie demografickej zmeny. Štrukturálne fondy EÚ majú byť navyše výraznejšie využívané ako nástroj na presadzovanie potrebných reforiem.

Maňka: Je to ťažko vykonateľné

Podľa slovenského europoslanca Vladimíra Maňku je nemecký zámer ťažko vykonateľný a nepovažuje to za reálne. “Ja si to neviem vôbec predstaviť a myslím si, že to bude problém. Ja vidím hlavnú ideu v tom, že Nemecko má voľby a jednotlivé strany hľadajú veci, ktoré by im mohli zvýšiť popularitu,” uviedol.

Spory medzi členskými štátmi s Úniou pre ich vnútropolitické kroky podľa neho trvajú mesiace i roky, čím by sa výrazne oddialilo aj zvažované odopretie európskych fondov.

Netrestať štát za jeho vládu

“My nechceme trestať žiadny štát za to, že jeho vláda alebo parlament urobí nejakú chybu. Musíme ale ten štát dotlačiť, ak urobil chybu, aby ju napravil,” vyhlásil slovenský europoslanec s tým, že pre pochybenie vlády by nemali o eurofondy prísť bežní občania daného štátu.

Tiež vyjadril obavu, že podobné sankčné opatrenia by mohli vniesť vietor do plachiet extrémistických a protieurópskych politických strán.

Proti návrhu na odopieranie eurofondov za nedodržiavanie princípov právneho štátu sa vyjadril aj europoslanec Richard Sulík. “Vnímam to ako silný zásah do suverenity tých štátov,” vyhlásil dodávajúc, že tento spôsob finančných trestov by bol precedensom.