Paradise Papers: Rozhorčený je aj Európsky parlament

Eurokomisár Pierre Moscovici v Európskom parlamente. Zdroj: EP

„Dlhodobo vieme, že nadnárodné korporácie, bohatí daňoví poplatníci, poradenské firmy a banky pracujú ruka v ruke s cieľom zatajiť obrovské sumy z príjmov, ktoré musia zdaniť,“ povedal v utorok na margo škandálu Paradise Papers v Európskom parlamente eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici.

„Zjavne legálne“

Informácie ako tie, ktoré sa objavujú v Paradise Papers neukazujú podľa neho na izolované incidenty, ale na systémový, globálny a organizovaný postup.

Za šokujúci označil eurokomisár fakt, že tieto agresívne systémy daňovej optimalizácie sú zjavne legálne, a preto EÚ musí z právneho hľadiska reagovať na nedostatky v legislatíve a zaviesť nový regulačný rámec.

 

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/paridse-papers-nove-prepojenia-najmocnejsich-na-danove-raje/

Tri opatrenia

Moscovici hovoril o troch návrhoch, ktoré treba dokončiť. Komisia v júni 2016 navrhla pravidlá novej transparentnosti pre daňových sprostredkovateľov, právnikov, bankárov, konzultantov, ktorí umožňujú režimy daňovej optimalizácie.

Rada (členské štáty) by mala schváliť návrh o daňových sprostredkovateľoch v najbližších šiestich mesiacoch.

Druhý návrh spočíva v snahe prinútiť spoločnosti a podniky, aby verejne oznamovali svoje príjmy v každej krajine, v ktorej pôsobia.

Tretím je celoeurópsky čierny zoznam daňových rajov. Európska komisia vypracovala návrh a dúfa, že ministri financií EÚ na svojom zasadnutí 5. decembra tento čierny zoznam daňových rajov schvália.

Europoslanci chcú viac

Slovenskí europoslanci chcú ísť ďalej.  Poslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) sa obáva, že tieto opatrenia nestačia už aj preto, že škandál Paradise Papers nie je prvým svojho druhu, ktorý vďaka novinárom prenikol na verejnosť.

Súčasný stav podľa jej slov smeruje k tomu, že v Európe bodujú extrémistické strany, pretože sa prehlbuje rozdiel medzi extrémne bohatými a zvyškom spoločnosti.

Členské štáty majú „za ušami“

Pripomína, že práve predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker z pozície ministra financií a premiéra Luxemburska umožnil opatrenia, ktoré viedli k daňovej optimalizácii.

Jej stranícky kolega v EP Vladimír Maňka (Smer-SD) dodal, že treba začať na úrovni členských štátov, ktoré sú „najslabším článkom“ v tomto reťazci, lebo sa vyhýbajú kontrole.

„Niekedy majú samy za ušami, to musíme povedať otvorene. To znamená, že musíme donútiť všetkých, bez toho to nepôjde,“ opísal boj proti daňovým únikom

Poslanec Ivan Štefanec (KDH) pripomína, že pri škandáloch ako Panama či Paradise Papers ide aj o občanov a firmy zo Slovenska, pričom viaceré z nich majú blízko k súčasnej slovenskej vláde.

Zoznamy

Európsky parlament chce dosiahnuť účinnú výmenu informácií o podozrivých osobách a podnikoch medzi daňovými úradmi, ale predovšetkým požaduje zverejniť čierne zoznamy ľudí a firiem, ktoré zneužívajú daňové systémy, ako aj čierny zoznam daňových rajov.

Podľa neho robí málo nie len Európska komisia ale aj národné vlády. Štefanec je členom vyšetrovacieho výboru zameraného na daňové úniky (PANA), ktorý bol zavedený po predošlom škandále Panama Papers.

Výbor skúmal existujúcu európsku legislatívu, ktorá sa týka predchádzania daňovým únikom a navrhol niekoľko zmien, najmä v oblasti transparentnosti a odhaľovania skutočných vlastníkov bankových účtov.

„Aj vďaka našej iniciatíve začala Európska únia rokovania s krajinami, ktoré sú označované ako daňové raje s cieľom dohodnúť výmenu informácií o vlastníkoch bankových účtov a neobvyklých pohyboch na nich. Prvé takéto konkrétne dohody sa už podarilo uzatvoriť, napríklad s Monackým kniežatstvom. Navrhli sme zriadiť tiež celoeurópsky a záväzný zoznam daňových rajov,” hovorí Štefanec pre EurActiv.sk

„Je škandalózne, že práve ľudia, ktorí by mali mať zodpovednosť za rozvoj svojho okolia, sa vyhýbajú povinnosti platiť dane.”