Neplatené stáže: Skúsenosť či zneužívanie?

Európske inštitúcie samé ponúkajú platené, ale aj neplatené stáže. FOTO: Twitter

Jeden z troch mladých ľudí v Európe je podľa štatistík v ohrození sociálneho vylúčenia, ale najmä chudobou, čím sa mládež stáva najrizikovejšou vekovou skupinou.

V čase, keď na konci školského roka mnohí mladí ľudia hľadajú letné zamestnanie, či kariérny štart sa opäť vynára téma mzdy za odvedenú prácu. Hoci je neplatená stáž skúsenosťou a pre mnohých často krát aj prvý kontakt s plnohodnotnou prácou, študenti a mladí si nemôžu dovoliť ich uprednostňovanie pred základným finančným zabezpečením.

https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/europsky-zbor-solidarity-340-milionov-pre-100-tisic-mladych/

V Bruseli sa téma otvorila opäť minulý týždeň. Tento krát sa dotýkala priamo európskych inštitúcií. Platforma Youth Intergroup sa manifestom #FairInternships obrátila na členov Európskeho parlamentu a jeho predsedu, Antonia Tajaniho.

Prvý krát sa Deň stážistov v Bruseli konal v roku 2014. FOTO: EurActiv.com

Za úplný zákaz neplatených stáží v inštitúciách EÚ sa ale podpísalo len 134 zo 750 európskych poslancov, medzi nimi len dvaja slovenskí europoslanci.

18 percent europoslancov za zrušenie neplatených stáží

Najvyššie percento neplatených stážistov v EÚ má v súčasnosti Belgicko, pričom iba jedna z piatich stáží (18 percent) je finančne hradená. Dôvodom vysokého počtu je práve prítomnosť európskych inštitúcií a mnohých organizácií a spoločností, ktoré pri nich pôsobia.

Európske inštitúcie dnes ponúkajú platené i neplatené stáže. Prieskum Youth Intergroup, ktorá odštartovala kampaň za zákaz neplatených stáží medzi europoslancami, ukázal, že až 40 percent stážistov v EP pracuje viac ako 40 hodín týždenne, pričom každý ôsmy stážista nie je platený a ďalšia štvrtina dostáva za stáž v Bruseli menej, ako 600 eur mesačne.

Za slovenských poslancov sa pod manifest podpísali len  Eduard Kukan (EPP) a Vladimír Maňka (S&D).

Pridali sa tak ku skupine 18 percent poslancov Európskeho parlamentu, ktorí žiadajú, aby inštitúcie „podnikli potrebné kroky na zabezpečenie kvalitných a platených stáží pre všetkých svojich stážistov“.

Pridaná hodnota za peniaze

Manifest za platenie stáží podpísal Eduard Kukan podľa vlastných slov automaticky. „Od začiatku môjho mandátu sa v mojej kancelárii na platených stážach objavilo takmer 40 stážistov. Keďže sú integrálnou súčasťou môjho tímu v Bruseli, majú svoje povinnosti, pracujú na plný úväzok, niekedy aj nad rámec klasickej pracovnej doby,“ hovorí bývalý minister zahraničných vecí.

Eduard Kukan stážistov považuje za pridanú hodnotu svojej práce. „Preto je platená stáž samozrejmosťou a myslím si, že by mala byt pre všetkých poslancov,” dopĺňa.

https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/program-erasmus-oslavuje-30-vyrocie-ake-uspechy-priniesol-infografika/

U Vladimíra Maňku, člena Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov, sa za 13 rokov pôsobenia v EP vystriedala takmer stovka mladých ľudí. „Mnohí z nich si nemohli dovoliť zaplatiť cestu a celý pobyt v Bruseli,“ hovorí Maňka.

„Aj keď je to finančne na úkor rozpočtu poslancov, je férové im tieto náklady uhradiť,“ vysvetľuje dôvod podpísania manifestu europoslanec.

Strata príležitosti?

Niektorí europoslanci však názor nezdieľajú. Podľa Anny Záborskej by sa v niektorých prípadoch mohla zákazom neplatených stáží vziať príležitosť oboznámiť sa s praktickým fungovaním inštitúcie.

„Väčšinou sú z krajín mimo EÚ a ich náklady na život v Bruseli hradí univerzita alebo vláda, no nedávno ma so žiadosťou o neplatenú stáž oslovil aj mladý muž zo Slovenska,“ vysvetľuje Záborská.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na stretnutí so stážistami inštitúcie. FOTO: Flickr

Neplanených stážistov do kancelárie prijíma aj Monika Flašíková Beňová. „Nemyslím si, že striktný zákaz neplatených stáží je tou správnou voľbou. Zachovanie princípu dobrovoľnosti je tu na mieste,“ hovorí europoslankyňa.

Členka poslaneckej skupiny socialistov uznáva, že pre mladých ľudí je náročné stráviť mesiace práce bez finančného ohodnotenia. „Napriek tomu, že som iniciatívu nepodporila, hodnotím ju pozitívne,“ dopĺňa Flašíková Beňová.

Príklad nerovnosti

Podľa Zuzany Vanečkovej z Európskeho mládežníckeho fóra by forma neplatenej stáže mala byť zakázaná „raz a navždy“.

„Ide o vynikajúci príklad nerovnosti,“ hovorí Vanečková o neplatených stážach. „V dobe vysokej nezamestnanosti mladých ľudí sú jednoducho neospravedlniteľné a slúžia len na ďalšiu marginalizáciu mladých,“ dopĺňa.

Čítajte aj: Dostať mládež na pracovný trh: Podporné schémy alebo vzdelávanie?

Európska ombudsmanka Emily O’Reilly, ktorá sa problematike neplatených stáží v EÚ venuje, už viackrát upozorňovala, že mladí ľudia z menej prosperujúceho prostredia sú znevýhodnení, pretože si neplatenú pozíciu nemôžu dovoliť.

„Európska únia je založená na hodnotách rovnosti. Každá diskriminácia, ako aj diskriminácia na základe sociálneho pôvodu, je podľa Charty základných práv EÚ prísne zakázaná. Únia musí navyše chrániť mladých ľudí pred hospodárskym vykorisťovaním,“ uvádza úrad ombudsmanky vo vyjadrení v súvislosti s jedným z niekoľkých prípadov neplatených stáži v európskej inštitúcii.