Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Na alkoholických nápojoch možno budú údaje o počte kalórií – euractiv.sk
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sdata/sdata-functions.php on line 21

Na alkoholických nápojoch možno budú údaje o počte kalórií

Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Konzumenti alkoholu budú mať čoskoro zrejme viac informácií o tom, koľko kalórií obsahujú jednotlivé alkoholické nápoje. Zmenu v európskych pravidlách požadujú spotrebiteľské organizácie. Žiadajú, aby na obaloch alkoholických nápojov boli uvedené ich nutričné hodnoty. Výrobcovia alkoholu sú proti. 

Za zmenu v informovanosti spotrebiteľov o nutričnej hodnote alkoholických nápojov sa minulý mesiac postavili aj europoslanci z Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín  (ENVI). Európsku komisiu vyzvali, aby takúto legislatívu vypracovala do budúceho roka. Poslanci v uznesení tiež požadujú, aby etikety na nápojoch informovali o rizikách požívania alkoholu pre tehotné ženy a vodičov.

Pre britskú  europoslankyňu a spravodjakyňu Glennis Willmottovú (ALDE) je prijatie tohto uznesenia víťazstvom. Prvý pokus zaviesť takéto opatrenia v roku 2011 podľa nej neprešiel pre silný tlak výrobcov alkoholických nápojov.

„Spotrebitelia majú právo vedieť, že pohár vína obsahuje rovnaké množstvo kalórií ako kúsok koláča a tiež to, že konzumácia alkoholu počas tehotenstva môže poškodiť vývoj dieťaťa,“ povedala europoslankyňa.

„Nejdeme ľuďom hovoriť, čo majú robiť. Chceme im len dať možnosť, aby sa rozhodovali na základe dostatku informácií,“ dodala Willmottová.

Aj podľa Ilarie Passaraniovej z Európskej spotrebiteľskej organizácie (BEUC) majú zákazníci právo vedieť, aký vplyv má alkohol na ich stravovacie návyky. „Väčšina z nás vie, že alkohol treba konzumovať v rozumnej miere,  no už menej vieme o jeho vplyve na naše zdravie a váhu,“ upozorňuje Passaraniová.

„Koľko ľudí vie, že „veľké pivo“ obsahuje toľko kalórií ako tabuľka čokolády?“ pýta sa Passaraniová.

Iniciatívu Willmottovej podporuje aj slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH). Keďže alkohol patrí do kategórie produktov určených na konzumáciu má spotrebiteľ právo byť informovaný o nutričných hodnotách a zdravotných rizikách, domnieva sa europoslanec.

„Plne podporujem takéto značenie v kontexte uznesenia, ktoré sme prijali vo výbore ENVI,“ povedal pre EurActiv.sk.

Europoslanec sa nazdáva, že vzhľadom na závažnosť problému alkoholizmu môže toto opatrenie prispieť k „správnym rozhodnutiam,“ zvlášť u mladých ľudí.

Priemysel je proti

Pod tlak zo strany spotrebiteľov sa dostávajú aj samotní výrobcovia alkoholu. Spotrebitelia od nich požadujú vyššiu mieru transparentnosti. Veľkovýrobcovia piva ako Carlsberg, Heineken, AB Inbev a SABMiller sa preto minulý mesiac rozhodli podporiť dobrovoľnú iniciatívu uvádzania údaju o množstve kalórií na svojich produktoch.

Podľa Organizácie Brewers of Europe, združujúcej viac ako 5000 európskych pivovarníkov, tento krok ukáže, že v porovnaní s vínom alebo inými druhmi alkoholu je pivo menej kalorické. Európski pivovarníci zverejnili tabuľku, v ktorej porovnali jednotlivé alkoholické nápoje. Podľa týchto výsledkov obsahuje sto mililitrov Whisky v priemere 245 kalórií, rovnaké množstvo vína 82 kalórií. Naopak sto mililitrov piva má len 46 kalórií, teda približne toľko ako má pomarančový džús.

Vinári tiež v reakcii na úvahy o povinnom uvádzaní nutričnej hodnoty hovoria, že víno je svojím charakterom špeciálny produkt. „Víno nie je produkt vyrobený na základe receptu,“ tvrdí Európsky výbor vinárskych podnikov.

„Víno je poľnohospodársky produkt, ktorý sa mení z roka na rok v závislosti od zberu,“ tvrdia vinári.“ Zavádzanie nutričných štítkov by podľa organizácie viedlo k výraznému zvýšeniu nákladov pre výrobcov vína, s ktorými by si väčšina vinárov nevedela poradiť.

Takúto argumentáciu odmieta aj europoslanec Miroslav Mikolášik.

„Nemyslím si, že to napríklad vinárom prinesie ďalšie náklady. Ak je možné na etikete zmeniť číslo ročníka, prečo by nebolo možné urobiť zmenu v prípade napríklad zmeny podielu cukru oproti predchádzajúcemu roku?“ pýta sa europoslanec.

Rozdiely medzi Severom a Juhom

O nezáväznom uznesení výboru ENVI by mal celý Európsky parlament rozhodnúť na konci apríla. „Aj napriek rozdielnym postojom medzi severom a juhom a citlivosti otázky pre francúzskych, talianskych a španielskych vinárov, by toto uznesenie mohlo tentokrát prejsť,“ povedal pre agentúru AFP zdroj z prostredia Európskeho parlamentu.

Pre Britániu a škandinávske krajiny sa táto otázka stáva kľúčovou. Tieto krajiny chcú obmedziť konzumáciu alkoholu medzi mladými ľuďmi a bojovať s obezitou, ktorú čiastočne spôsobuje práve konzumácia alkoholu.

 „Odpor“ zo strany Komisie

Eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis pri svojom nástupe do úradu myšlienku uvádzania informácie o množstve kalórií na alkoholických nápojoch podporil.  „Zdá sa však, že istá časť Komisie je proti akejkoľvek zmene,“ upozorňuje europoslankyňa Willmontová.

Podľa agentúry AFP sa zdá, že Komisia sa nechce príliš nechať zatiahnuť do tohto citlivého boja. Doteraz nebola pripravená ani správa zaoberajúcu sa touto problematikou, pôvodne naplánovaná na december minulého roku.

Brusel odhaduje, že pre nesprávnu konzumáciu alkoholu občanmi v členských štátoch vynaloží únia na sociálne a zdravotné služby až 155 miliárd eur ročne.  Aj napriek tomu, že v porovnaní so 70. rokmi „pijú“ Európania oveľa menej, stále sú najväčšími konzumentmi alkoholu na svete.