Kosovo aj Srbsko musia zabrať, no v Únií sú stále vítané

FOTO: Twitter

Členské štáty Európskej únie, ktoré ešte neuznali Kosovo, by tak mali urobiť, Srbsko musí zosúladiť svoju zahraničnú politiku s EÚ a Belehrad a Priština musia znormalizovať vzájomné vzťahy.

To sú hlavné body vyplývajúce z uznesení, ktoré včera schválili poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Srbská politická vôľa

V uznesení týkajúcom sa Srbska poslanci privítali zlepšenie vzájomných vzťahov Belehradu a Prištiny a pokrok v preberaní legislatívy EÚ.

Parlament vyzval srbské orgány na vytvorenie vhodného inštitucionálneho systému na prijímanie predvstupovej pomoci EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/rozsirovanie/doterajsi-srbsky-premier-potvrdil-dominanciu-aj-prezidentskym-vitazstvom/#disqus_thread

„V kľúčových oblastiach ako je právny stáť, nezávislosť súdnictva či boj proti korupcii by malo Srbsko preukázať väčšiu politickú vôľu pri napredovaní v reformách,“ pripomenul Eduard Kukan, poslanec Európskeho parlamentu (EĽS/SK), člen zahranično-politického výboru a predseda Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Srbsko.

Čítajte aj: Srbsko a študentská vzbura

Podľa poslancov by Srbsko malo zosúladiť svoju zahraničnú politiku s politikou EÚ, a to aj vo vzťahu k Rusku.

Kosovské pridruženie a uznanie

V prípade Kosova europoslanci privítali nadobudnutie platnosti Dohody o stabilizácii a pridružení medzi EÚ a Kosovom a návrh Európskej komisie na zrušenie víz EÚ pre občanov Kosova.

Pripomenuli však, že zatiaľ neboli splnené všetky podmienky na liberalizáciu vízového režimu.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/retorika-ohrozuje-stabilitu-zapadneho-balkanu/

Eduard Kukan na margo Kosova doplnil, že krajina v posledných mesiacoch prechádza ťažkou politickou krízou, ktorá vyústila do predčasných volieb. „Je teraz mimoriadne dôležité sformovať vládu a začať sa venovať potrebným reformám, z ktorých budú ťažiť kosovskí obyvatelia,“ píše v stanovisku Kukan.

https://euractiv.sk/clanky/rozsirovanie/mogherini-zapadny-balkan-ma-dvere-eu-otvorene/

Uznesenie, ktoré poslanci schválili tiež konštatuje, že päť členských štátov EÚ, medzi nimi aj Slovensko, dosiaľ neuznalo Kosovo. Prijatý text v tejto súvislosti uvádza, že uznanie Kosova by zvýšilo dôveryhodnosť vonkajšej politiky EÚ a prispelo k normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou.

„Toto hlasovanie vysiela silný signál, že budúcnosť nezávislého Kosova je v EÚ. Kosovo vyzýva na konštruktívnu reakciu. Dve zostávajúce kritériá nevyhnutné na liberalizáciu vízového režimu – vymedzenie hraníc s Čiernou Horou a výsledky v oblasti usvedčenia vysokopostavených páchateľov korupcie a organizovaného zločinu – môžu a musia byť rýchlo splnené, aby mohli občania Kosova cestovať [do EÚ] bez víz,‟ uviedla spravodajkyňa a podpredsedníčka EP, Rakúšanka Ulrike Lunaceková.