Kam poputuje Európska agentúra pre lieky? Bratislava spĺňa predpoklady

Ilustračná snímka, zdroj: EurActiv.com

Európska agentúra pre lieky (EMA) vykonáva v Európskej únii funkciu akéhosi regulačného úradu, ktorý dozerá na bezpečnosť liekov pre viac ako pol miliardu jej obyvateľov.

Agentúra taktiež zodpovedá za posúdenie žiadosti o uvedenie lieku na európsky trh.

Sťahovanie po brexite

Európska agentúra pre lieky v súčasnosti sídli v Londýne. Pre brexit sa však bude musieť presťahovať na územie iného členského štátu.

Akonáhle Briti aktivujú článok 50 Lisabonskej zmluvy, začne sa aj proces sťahovania agentúry. Posledné slovo bude mať Rada EÚ, informuje portál EurActiv.com.

Možnosť priviesť pracovisko EMA do niektorého z členských štátov prináša pre vybranú krajinu významný ekonomický prospech. Agentúra totiž zamestnáva približne 900 pracovníkov, ktorých platí Únia.

Záujem o Európsku liekovú agentúru už prejavilo ŠvédskoDánskoÍrskoTalianskoNemecko či Španielsko, či Grécko Za svoje mestá intenzívne lobujú aj primátori, napríklad v prípade Barcelony, ktorá súboj o sídlo EMA svojho času prehrala s Londýnom. Španielsko či Švédsko pre tento účel dokonca zriadili pracovnú skupinu.

Dáni a Gréci varujú pred politizáciou

Hoci zahájenie procesu presídlenia liekovej agentúry je ešte v nedohľadne, debata o kritériách, ktoré si pri ňom EÚ stanoví, sa už naplno rozbehla.

Člen dánskej vlády a špeciálny vyslanec EMA Lars Rebien Sørensen minulý týždeň v rozhovore pre EurActiv.com povedal, že jeho cieľom je v procese sťahovania agentúry vybudovať koalíciu, ktorá zabezpečí, že jej nové sídlo bude dostatočne atraktívne pre personál, nových zamestnancov a všetkých a spolupracovníkov.

Sørensen ďalej varoval, že téma sťahovania Európskej agentúry pre lieky by sa nemala politicky zneužiť.

„Verím, že Komisia spoločne s Radou preukážu pri stanovení kritérií dostatočnú odvahu. Na ich základe by potom mali posúdiť vhodnosť kandidátov, ktorí si sídlo agentúry nárokujú,“ vyhlásil.

Podľa jeho slov by proces stanovenia kritérií nemal trvať príliš dlho. Očakáva, že kompetentní ich oznámia v krátkej dobe po tom, ako Británia aktivuje článok 50.

Pred spolitizovaním celej veci varujú aj Gréci, ktorí si rovnako ako škandinávsky štát na agentúru nárokujú.

Šanca aj pre Slovensko

Aj keď zámer priviesť liekovú agentúru na svoje územie vyjadrilo viacero krajín, šancu má stále aj Slovensko. To totiž spolu s Bulharsko, Cyprom, Chorvátskom a Rumunskom patrí k pätici krajín, ktoré doposiaľ žiadnu európsku agentúru na svojom území nemajú.

Túto ambíciu podporil aj štátny tajomník litovského ministra zahraničných vecí Raimundas Karoblis, ktorý prezradil, že Únia má záujem, aby v každom členskom štáte sídlil aspoň jeden regulátor.

Slovenský rezort diplomacie je zatiaľ vo svojich vyjadreniach o uchádzaní sa o liekovú agentúru zdržanlivý.

„Ak takéto rokovania nastanú alebo k nim dôjde, tak ja verím tomu, že budeme operovať v záujme Slovenskej republiky,“ povedal pre RTVS štátny tajomník ministerstva zahraničia Lukáš Parízek.

Bratislava spĺňa predpoklady

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič pre TASR uviedol, že Bratislava spĺňa predpoklady na nové sídlo jednej z európskych agentúr.

Pripomenul, že v tejto otázke zaváži niekoľko faktorov. Krajina, ktorá sa o agentúru uchádza musí ponúknuť vhodnú budovu, jasné pracovno-právne podmienky a prístup k medzinárodným dopravným uzlom,

Bratislava má podľa neho veľkú výhodu v blízkosti k viedenskému letisku.

V podobnom duchu sa vyjadril aj europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH).

Ten okrem vyzdvihnutia polohy nášho hlavného mesta, vládu SR vyzýva, aby sa chopila šance a otvorene svoj záujem prejavila.

“Treba ísť aktívne dopredu, podať prihlášku a prejaviť jasnú pozíciu ako členská krajina, ktorá nemá žiadnu agentúru, a zdôvodniť, prečo sme najvhodnejším kandidátom pre tento krok,” povedal europoslanec pre TASR.

Zároveň prezradil, že diplomatov v Burseli sa pýtal, či od slovenskej vlády nedostali úlohu túto možnosť preskúmať. Z rozhovorov usúdil, že zatiaľ sa tak nedeje.