Fotografovanie na verejnosti bude bez prekážok

(zdroj: Vinayak Hegde/Flickr)

Nie vo všetkých krajinách Európskej únie je zaistená tzv. sloboda panorámy. Znamená to, že napríklad vo Francúzsku podliehajú vaše fotografie z verejných priestorov istým autorským obmedzeniam.

Zakladateľ Wikipedie Jimmy Wales pre britský denník The Guardian vysvetľuje, že nočné fotografie Eiffelovky môžete publikovať iba riadne autorizované. Nočné osvetlenie veže je totiž vnímané ako samostatná umelecká inštalácia.

Prvý zvrat

Snaha o harmonizáciu európskej legislatívy minulý mesiac spôsobila, že sa do návrhu správy o smernici 2001/29/ES o zosúladení niektorých aspektov autorských práv dostalo práve toto kontroverzné ustanovenie. Spravodajkyňa návrhu Julia Reda (Zelení/EFA) hovorí, že poslanci Výboru EP pre právne veci (JURI) obrátili jej text „hore nohami“ a prijali najprísnejší možný pozmeňujúci návrh.

Predkladateľ pozmeňujúceho dodatku Jean-Marie Cavada (ALDE) tvrdil, že Reda vedie ofenzívu amerických monopolov ako Facebook či Wikipedia, aby sa vyhli plateniu autorských poplatkov.

„Filmoví dokumentaristi by napríklad museli vyhľadať stav ochrany autorských práv pre každú stavbu, sochu, alebo dokonca graffiti na verejnej stene a získať pre ne povolenie. Je to absurdné,“ povedala nemecká europoslankyňa.

Druhý zvrat

Včerajšie plenárne zasadnutie zvrátilo hlasovanie vo výbore. 445 poslancov hlasovalo za nový text správy, ktorý obmedzenia vyňal. Proti bolo len 65 zákonodarcov. K tomuto výsledku hlasovania určite pomohla aj masívna verejná kampaň, ktorá reagovala na rušenie slobody panorámy.

„Vytváranie takýchto zbytočných, nedomyslených regulácií ide proti týmto zásadám a zbytočne tak ženie vodu na mlyn rôznym eurofóbnym mudrlantom,“ uviedla pred hlasovaním v EP Monika Flašíková Beňová (Smer-SD, S&D)

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS) pre TASR dodal, že rozhodnutie je dôkazom toho, ako EP flexibilne reaguje na požiadavky a pripomienky občanov.