Europoslanci budú môcť vystúpiť v Národnej rade

europoslanci NR SR

Slovenskí europoslanci u prezidenta SR (2014), zdroj: TASR

Pred poslancov Národnej rady (NR) SR by sa mali na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 21. marca, postaviť aj ich slovenskí kolegovia z Európskeho parlamentu.

Mali by snemovňu informovať o výkone svojho mandátu aj o aktuálnych otázkach z europarlamentu. Vystúpene europoslancov v pléne by umožní zmena v Rokovacom poriadku NR SR.

“Táto schôdza odštartuje novinku, ktorú zaviedol predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v novom rokovacom poriadku, a to vystúpenie poslancov Európskeho parlamentu. Bude im po odsúhlasení Národnou radou umožnené na schôdzi informovať o výkone ich mandátu a o aktuálnych otázkach prerokúvaných v Európskom parlamente,” uviedla pre TASR šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.

Europoslanci dostanú na svoje vystúpenie 15 minút.

“Po ich prezentácií vždy predseda poslaneckého klubu môže položiť na všetkých otázky v časovom limite päť minút. Na tie europoslanci budú môcť reagovať opäť v časovom pásme päť minút,” opísala postup Čižmáriková.

Snažia sa od roku 2014

Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu navrhovali zmenu rokovacieho poriadku NR SR v tomto zmysle ešte v roku 2014. Na základe dohody väčšiny z nich takýto podnet na vtedajšie vedenie NR SR pripravila europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD).

Zmyslom malo byť informovať národných poslancov a sprostredkovane aj slovenskú verejnosť o aktivitách europoslancov.

Obsah listu vtedy kritizovali europoslanci Boris Zala a Monika Smolková (obaja Smer-SD), vraj malo ísť o sebaprezentáciu.

K zmene Rokovacieho poriadku vtedy neprišlo.

Súčasný predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) hovoril o pláne zaviesť takúto novinku počas návštevy bývalého predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza v Bratislave, v októbri 2016.

“Je dôležité dostať európske posolstvo, myšlienky na národnú úroveň. Preto vítame túto iniciatívu, aby sa mohli europoslanci vyjadriť v pléne,” reagoval vtedy Schulz s tým, že to funguje už v Rakúsku.