Danko sľúbil Schulzovi, že pustí europoslancov k vystúpeniam v NR SR

summit predsedov parlamentov EÚ

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz (vpravo v popredí) a predseda NRSR Andrej Danko (vľavo) . Zdroj: TASR

Národné parlamenty a Európsky parlament by mali viac spolupracovať. Zhodli sa na tom predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda europarlamentu Martin Schulz, ktorí spoločným vyhlásením otvorili dvojdňový neformálny summit predsedov parlamentov členských krajín Európskej únie.

Podujatie inicioval Danko. Má pomôcť partnerom “lepšie sa spoznať, prekonávať rozdiely a zlepšiť spoluprácu parlamentov”.

“Dáva priestor neformálnym rozhovorom predsedov parlamentov. Predstavíme vám náš národ, menšiny, piesne, tradície, aby sme sa lepšie spoznali a aby sme všetky nástrahy, ktoré musí EÚ zvládať, spolu prekonali,” povedal na brífingu Danko. Chcel by, aby sa predsedovia parlamentov stretávali pravidelnejšie a “založiť tradíciu neformálnych summitov”.

Improvizácia

Podujatie nebýva súčasťou predsedníckych aktivít a pôvodne sa s nám nerátalo. Danko preto na spoločnej tlačovej konferencii s Schulzom predsedovi EP poďakoval, že ho Slovensko mohlo operatívne usporiadať.

Schulz reagoval, že nebolo jednoduché zmeniť jeho program, ale Danko ho vraj presvedčil nástrojčivými argumentami.

Konštatoval, že Danko stojí na čele heterogénneho parlamentu a to si vyžaduje silného predsedu, ktorého NR SR v osobe Danka podľa Schulza má.

Schulz pripomenul, že v Európskom parlamente je zastúpených 300 národných politických strán, ktoré zároveň pôsobia v národných parlamentoch, preto je “logické, že chceme spolu intenzívnejšie spolupracovať”.

Europoslanci v pléne NR SR

Schulza informoval, že Národná rada má v najbližších dňoch prijať zmenu rokovacieho poriadku, ktorá umožní vystupovať europoslancom v pléne. “My Slováci a naše národnosti svoju účasť v EÚ myslíme vážne,” zdôraznil Danko.

Šéf europarlamentu ocenil spomínanú zmenu rokovacieho poriadku. “Je dôležité dostať európske posolstvo, myšlienky na národnú úroveň. Preto vítame túto iniciatívu, aby sa mohli europoslanci vyjadriť v pléne,” reagoval Schulz a poznamenal, že to funguje už v Rakúsku.

Na štvrtkovej slávnostnej večeri Danko delegátom okrem iného za slovenskú stranu povedal, že “aj keď niekedy vyjadrujeme iný názor, to neznamená, že nemáme jasno v tom že chceme zachovať a budovať Európsku úniu, ktorá bude globálnym projektom a bude zastrešovať všetko to, čo národné štáty zastrešovať nedokážu.”