Budú vyhľadávače platiť vydavateľom?

Andrus Ansip a Günther Oettinger, (zdroj: Európska komisia)

Európska komisia predstaví na jar návrh na reformu autorského práva. V jednej z kontroverzných otázok pripravovanej reformy však stále nemá jasno.

V júli 2015 europoslanci veľkou väčšinou odmietli predstavu, že internetové vyhľadávače by za uvedenie odkazu na spravodajský článok mali vydavateľom zaplatiť. Europoslankyňa nemeckých Pirátov Julia Reda tvrdí, že je to absurdný nápad, ktorý len tak nezmizne.

Napriek odporu poslancov EP, Komisia konečné stanovisko zatiaľ nezaujala. Podpredseda EK pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip v minulotýždňovom liste poslancom uviedol, že spravodlivé rozdeľovanie benefitov z diel chránených autorskými právami stále skúmajú.

Komisia túto otázku nevyriešila v decembrovom akčnom pláne modernizácie pravidiel EÚ v oblasti autorských práv. No uviedla, že predpokladom dobre fungujúceho trhu pre autorské práva je, aby držitelia práva mohli na používanie ich obsahu, vrátane obsahu šíreného online, udeľovať licencie a dostávať za to odmenu.

Toto tzv. dodatočné autorské právo už zaviedli v Nemecku a v Španielsku, kde kvôli tomuto rozhodnutiu ukončila činnosť služba Google News. V Nemecku vydavatelia Googlu povolili vo výsledkoch vyhľadávania zverejňovať ich články aj s úryvkami textu po tom, čo im výrazne klesla čítanosť.

Komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger minulý rok v júli povedal, že je otvorený španielskemu riešeniu. Nebude ho však presadzovať za každú cenu.

Komisár Ansip ubezpečil poslancov, že ich názory vezme do úvahy. Do úvahy však bude brať aj nedávno skončenú verejnú konzultáciu o úlohe internetových platforiem. Tá bola podľa nemeckej europoslankyne výrazne pokrútená v prospech držiteľov autorských práv.

„Iba ľudia, ktorí sa vopred označili ako držitelia autorských práv, mali možnosť odpovedať na otázky vzťahujúce sa k tejto téme, všetko v záujme jednostranných výsledkov,“ napísala v piatok Julia Reda na svojom blogu.