Žiga o TTIP: Loptička je na americkej strane

Peter Žiga

Peter Žiga. FOTO-TASR

Európa nesmie byť naivná a musí chrániť svoje záujmy zavedením nových nástrojov boja proti dampingu. A osud transatlantickej európsko-americkej obchodnej dohody TTIP je teraz v amerických rukách.

Uviedol to minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) po príchode do Bruselu na zasadnutie Rady EÚ v oblasti obchodnej politiky.

Antidumpingové nástroje

Rada ministrov, ktorej v mene slovenského predsedníctva v Rade EÚ predsedá Žiga, má podľa jeho slov viacero pracovných tém.

V prvom rade ide o modernizáciu nástrojov EÚ na ochranu obchodu a novú antidumpingovú metodiku. Žiga pripomenul, že slovenské predsedníctvo očakáva, že získa od členských štátov silný mandát na rokovanie s Európskou komisiou, pričom by sme v mene Rady chceli dokončiť tieto rokovania a dospieť k dohode ešte do konca tohto roka.

EÚ má s Trumpom spoločnú víziu o lepšej ochrane svojho trhu pred lacnými dovozmi, hlavne z Číny. Žiga zdôraznil, že toto je hlavná téma dnešných rokovaní, aké nástroje zabezpečiť na lepšiu ochranu trhu.

“My hovoríme, že Európa sa musí brániť a nesmie byť naivná, hlavne voči dumpingu. Čiže musí zaviesť nástroje, ktoré budú chrániť trh a výrobcov v európskych členských krajinách,” zdôraznil Žiga.

Ďalším bodom Rady je podľa jeho slov podpis protokolu o pristúpení Ekvádoru k dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Kolumbiou a Peru a počas pracovného obeda budú ministri hovoriť o vývoji nadnárodných obchodných dohôd, ktoré pripravuje EÚ s viacerými krajinami, potom ako sa podarilo uzatvoriť dohodu o voľnom obchode s Kanadou (CETA).

TTIP a Trump

Minister však priznal, že po víťazstve Donalda Trumpa v amerických voľbách je neistý osud Transatlantickej obchodnej a investičnej dohody medzi EÚ a USA.

EÚ a USA rokujú o ambicióznej dohode o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) už viac ako dva roky, ale stále sa im nepodarilo vyriešiť všetky sporné body. Obe strany chceli pritom uzavrieť dohodu ešte počas mandátu doterajšieho prezidenta Baracka Obamu, ktorý v januári 2017 vo funkcii končí.

“Dnes je lopta na americkej strane. Počuli sme počas volebnej kampane niekoľko vyjadrení. Budeme si musieť počkať na novú americkú administratívu akým spôsobom sa vyjadrí k danej téme. Myslím si, že členské štáty sú pripravené na ďalšiu diskusiu, ale teraz je to na novom prezidentovi, ako budeme ďalej pokračovať,” priznal Žiga.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová tvrdí, že po Trumpovom víťazstve nie je nové kolo rokovaní medzi EÚ a USA o voľnom obchode pravdepodobné. O jej vyhlásení informovala dnes agentúra DPA.

Nové kolo rokovaní nemá zmysel

Trump počas kampane opakovane útočil na medzinárodné obchodné dohody a tvrdil, že pripravili obyvateľov USA o pracovné miesta. O TTIP sa vyjadril, že ak sa stane prezidentom, dohodu nezavedie.

TTIP má kritikov na oboch stranách Atlantiku. Vyčítajú jej, že prinesie výhody veľkým korporáciám na úkor malých firiem a spotrebiteľov. Obhajcovia dohody zase tvrdia, že pomôže vytvoriť pracovné miesta a zabezpečiť hospodársky rast EÚ aj USA.

Podľa Malmströmovej po zvolení Trumpa je silný dôvod domnievať sa, že teraz nastane pauza v rokovaniach o TTIP, a že dohoda pravdepodobne nebude jednou z hlavných priorít novej americkej administratívy.

Na otázku, či má zmysel začať nové kolo rokovaní o TTIP komisárka uviedla, že pravdepodobne nie.