Viac inovácií a efektívnosti. Ministri sa radili o záchrane európskej ocele

čínska oceľ, dumping

Minister hospodárstva Peter Žiga, (zdroj: Rastislav Polak/EU2016 SK/Flickr)

Keď sa stretnú európski ministri hospodárstva, sotva sa vyhnú otázke ocele. Tej európskej spôsobuje čoraz väčšie problémy dumpovaná produkcia z Číny.

Popri boji s čínskym dovozom sa európske inštitúcie snažia prísť s opatreniami pre podporu domácej produkcie. Otázka je tým naliehavejšia, čím viac sa blíži termín, kedy Čína pravdepodobne získa štatút trhového hospodárstva. Podľa jej prístupového protokolu k Svetovej obchodnej organizácii to má byť 11. december.

Stúpa tlak na európske inštitúcie, aby schválili opatrenia, ktoré sú už na stole, a navrhli nové.

Inovatívnejšie a efektívnejšie oceliarstvo

„Otázky koordinácie priemyselnej politiky, zvlášť … možností pre nápravu zložitej situácie v oceliarskom priemysle“ mali byť témou Rady pre konkurencieschopnosť vo štvrtok 29. septembra v Bruseli. Len pred týždňom bola pritom „čínska otázka“ na programe stretnutia ministrov obchodu v Bratislave.

Obe zasadnutia viedol slovenský minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

„Cieľom je stimulovať diskusiu o ďalších možných opatreniach a nástrojoch na posilnenie konkurencieschopnosti a udržateľnosti oceliarskeho priemyslu EÚ,“ uviedol pre EurActiv.sk tlačový odbor ministerstva hospodárstva pred začiatkom zasadnutia.

Ministri mali podľa diskutovať o oblastiach „inovácií a investícií do nových technológií, klimatickej politiky a podpory energetickej efektívnosti.“

Pravidlo nižšieho cla nevyriešili

Minulotýždňové zasadnutie ministrov obchodu sa venovalo opatreniam proti čínskemu dumpingu.

„Diskusia potvrdila, že všetky členské krajiny majú záujem o zdokonalenie existujúceho mechanizmu nástrojov na ochranu obchodu (TDI) tak, aby sme efektívnejšie dokázali reagovať najmä na neférový obchod,“ informovalo ministerstvo hospodárstva.

Slovenské predsedníctvo však zároveň priznáva, že „stále sa však nepodarilo doriešiť kľúčový aspekt – úpravu podmienok uplatňovania princípu nižšieho cla.“

Obmedzenie alebo zrušenie pravidla nižšieho cla by umožnilo uvaliť vyššie clá na oceľ dovážanú do Európskej únie. Niektoré štáty však tvrdia, že to zvýši cenu výrobkov, ktoré európski oceliari potrebujú.

Rokovania sa vracajú do pracovnej skupiny

Rezort hospodárstva sa nevzdáva.

Uviedol, že „Slovensko bude aktívne pokračovať (na nižšej úrovni) v rokovaniach Pracovnej skupiny o obchodných otázkach s cieľom dosiahnutia dohody o modernizácii TDI ešte počas slovenského predsedníctva.“

To trvá do konca roka. Spadá doňho teda aj pripravovaný prechod Číny medzi oficiálne trhové hospodárstva.

Na bratislavskej schôdzke ministrov obchodu Žiga tiež „pripomenul dôležitosť hľadania takého riešenia, ktoré by pri rešpektovaní záväzkov, ktoré EÚ vyplývajú  z prístupového protokolu do Číny do WTO, zohľadňovalo oprávnené obavy európskeho priemyslu a potrebu zachovania efektívnych nástrojov na ochranu férového obchodu.“

Čaká sa na Európsku komisiu

Rezort hospodárstva informoval, že „slovenské predsedníctvo a viaceré členské štáty vyzvali Európsku komisiu na urýchlené predloženie konkrétneho legislatívneho návrhu.“

Európska komisia návrhy prisľúbila do konca roka, keď naznačila, že otázkou nie je, či Čína štatút dostane, ale čo urobí Európa.

Na riešenie „čínskej otázky“ nalieha aj Európsky parlament.

„Musíme sa na ňu sústrediť teraz, keďže štatút trhovej ekonomiky by mala získať už 11. decembra, na čo musíme byť pripravení,“ povedal v nedávnom rozhovore pre EurActiv.sk europoslanec Bernd Lange (S&D), predseda výboru pre medzinárodný obchod.