Slovensko dohodlo opatrenia proti dumpingu, v Rade EÚ ležali tri roky

Žiga, dumping

Ministri sa nevedeli dohodnúť tri roky. FOTO-TASR

„Toto je veľký prielom,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) o dohode, ktorú dosiahlo v Rade EÚ slovenské predsedníctvo. Informovala o tom predsednícka webstránka.

Členské štáty Európskej únie priviedlo ku kompromisu na reforme nástrojov na ochranu obchodu. Reforma podľa predsedníctva umožní Únii odkloniť sa v „obmedzenom“ rámci aj od pravidla nižšieho cla. Nástroje by mali Európe uľahčiť boj proti čínskemu dumpingu, ktorý trápi napríklad oceliarsky priemysel. Pred vstupom do platnosti ich musí schváliť ešte Európsky parlament.

Rozdelená Rada EÚ

Dohoda na reforme v Rade EÚ prichádza dva dni po tom, ako Čína získala štatút trhovej ekonomiky vo Svetovej obchodnej organizácii.

Európe to obmedzilo možnosti, ako bojovať s čínskym dumpingom. Čína naopak získala nové nástroje, ako sa brániť protidumpingovým opatreniam. A hneď ich aj využila.

Reformu nástrojov na ochranu obchodu predložila Európska komisia ešte na jar 2013. Odvtedy sa členské štáty nevedeli dohodnúť na pozícii Rady EÚ. Tábor vedený Francúzskom chcel posilniť opatrenia chrániace Úniu pred dumpovanému dovozu z Číny. Holandsko a ďalšie krajiny zase žiadali mäkšie opatrenia tvrdiac, že európsky priemysel je na dovoze z Ázie závislý.

Žiga: Európa nemôže byť naivná

Slovensku dohodlo kompromis v utorok 13. decembra na zasadnutí veľvyslancov COREPER. To patrilo medzi posledné stretnutia pod slovenskou taktovkou.

„Naše nástroje na ochranu obchodu zostali prevažne rovnaké počas vyše 15 rokov, ale situácia na svetových trhoch sa dramaticky zmenila,“ vysvetlil podľa predsedníckeho webu minister Žiga, ktorý predsedá ministrom zodpovedným za zahraničný obchod.

„Európa nemôže byť naivná a musí chrániť svoje záujmy, zvlášť v prípade dumpingu. Toto je kľúčový krok k odolnému riešeniu, ktoré by malo pomôcť výrobcom v EÚ vysporiadať sa s neférovou súťažou a praktikami,“ doplnil Žiga.

Výnimky z pravidla nižšieho cla

Navrhovaná reforma podľa predsedníctva posilňuje arzenál Únie proti dumpingu a dotáciám. Jej zmyslom je „zabezpečiť slobodný a spravodlivý obchod“.

Nové nariadenie zvyšuje transparentnosť a predvídateľnosť predbežných antidumpingových a antisubvenčných opatrení. Ďalej umožňuje začať vyšetrovanie bez oficiálnej žiadosti zo strany priemyslu. Legislatíva, ktorá bude platiť po súhlase Parlamentu, tiež skracuje lehoty pre vyšetrovanie podozrivých praktík.

Dôležité je, že umožňuje uvalenie vyšších ciel a v niektorých prípadoch odklon od pravidla nižšieho cla.